کد خبر : 61588 سه شنبه 27 تیر 1396 - 15:02:18
مواد-سفیدکننده-با-غلظت-بالا-به-سلامت-دندان-ها-آسیب-می-رساند

مواد سفیدکننده با غلظت بالا به سلامت دندان ها آسیب می رساند

سیناپرس: عضو انجمن متخصصان دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی ایران گفت: سفیدکردن دندان ها یکی از بی خطرترین و غیرتهاجمی ترین روش ها در حیطه دندانپزشکی زیبایی است اما اگر از مواد سفیدکننده با غلظت بالا استفاده شود، عوارضی مانند حساسیت های دندانی و.. به همراه دارد.

مریم حوری زاد اظهار کرد: حساسیت دندانی شایعترین عارضه ناشی از سفیدکردن دندان ها است که در صورت تحت کنترل بودن شرایط درمان عارضه ای گذرا و بی خطر است اما استفاده از مواد سفیدکننده با غلظت بالا و همچنین استفاده مستقیم افراد بدون نظارت دندانپزشکان از مواد سفیدکننده تاییدشده از طرف مراکز و سازمان های علمی که در رسانه ها به صورت وسیع تبلیغ می شود، می تواند عوارض زیادی را ایجاد کند. 
وی افزود: امروزه درصد بالایی از مراجعان به مطب های دندانپزشکی متقاضی انجام درمان های زیبایی به ویژه سفید کردن دندان ها (بلیچینگ) هستند؛ تعداد کمی از این افراد دارای دندان های تغییر رنگ یافته هستند و تعداد زیادی از آنان از رنگ طیبعی دندان های خود احساس نارضایتی داشته و تمایل دارند که دندان های سفیدتری داشته باشند.
استادیار دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در صورتی که علت تغییر رنگ دندان ها به درستی توسط دندانپزشک شناسایی و تشخیص داده شود و از روش صحیح و مناسب برای این کار استفاده شود، علاوه بر رسیدن به نتیجه مطلوب می توان تمام عوارض و مشکلات احتمالی را نیز کنترل کرد. 
حوری زاد ادامه داد: پروتکل درمانی و مکانیزم اثر مواد سفیدکننده کاملا مشخص است؛ در صورتی که این کار توسط دندانپزشک متخصص و آشنا با اصول علمی انجام شود، نگرانی وجود نخواهد داشت؛ به طور کلی هرقدر سفیدکردن دندان ها با مواد سفیدکننده با غلظت پایین تر و برای مدت طولانی تر انجام شود، نتیجه مطلوب تر و دوام درمان تضمین بیشتری دارد.
عضو انجمن متخصصان دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی ایران گفت: در صورتی که از مواد با غلظت بالا یا از ابزاری که دندان ها را سریع سفید می کنند نظیر لیزر، حرارت و دستگاه های پلاسما و تابنده نور با طول موج های مختلف استفاده شود، به رغم اینکه سفیدشدن دندان ها سریع تر اتفاق می افتد، عوارضی نظیر حساسیت دندانی و آسیب به بافت لثه مجاور دندان ها نیز بیشتر شده و همچنین دوام درمان و طول مدت سفید باقی ماندن دندان ها کاهش می یابد.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]