کد خبر : 6089 چهارشنبه 02 اردیبهشت 1394 - 18:51:51
سازمان-ملل-مشکلات-تالاب-شادگان-و-رودخانه-کارون-را-پیگیری-می-کند

هماهنگ کننده سازمان ملل در ایران:

سازمان ملل مشکلات تالاب شادگان و رودخانه کارون را پیگیری می کند

هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران گفت: این سازمان مشکلات تالاب شادگان و رودخانه کارون در خوزستان را بررسی و پیگیری می کند.

گری لوییس در بازدید از سد گتوند علیا در استان خوزستان در گفت و گو با ایرنا درباره علت این سفر اظهار داشت: سفر من به خاطر کسب اطلاعات بیشتر درباره چالش های پیش روی طبیعت و محیط زیست خوزستان صورت گرفته است.

وی افزود: اگر به تغییرات جوی در خاورمیانه و ایران دقت کنیم، این کشور گرم تر و منابع آبی آن محدود شده است و جمعیتی تحت تاثیر محدودیت منابع آبی قرار خواهد گرفت.

لوییس اظهار کرد: خوزستان ویژگی های بسیار خاصی دارد؛ این استان یک سوم از آب های سطحی ایران را دارا بوده و یکی از مناطق پیشرو در صنعت کشاورزی است که اکنون به شدت تحت تاثیر توفان های گرد و غبار قرار دارد.

وی گفت: این اطلاعات به ما منعکس شده و ما می خواهیم با استاندار و مسوولان خوزستان در این باره صحبت کنیم.

هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در ایران درباره بازدید امروز خود از سد گتوند در شمال خوزستان اظهارکرد: با اطلاعاتی که به دست آوردیم باید ببینیم این چالش ها چقدر گسترده است.

لوییس تاکید کرد: من بسیار نگران وضعیت آب در ایران هستم و به ویژه در خوزستان که حجم زیادی آب دارد و باید از آن نگهداری کرد.

وی اضافه کرد: سازمان ملل اکنون مشغول کار در خوزستان است و یک برنامه در خصوص تالاب شادگان و برنامه ای در رابطه با آب رودخانه کارون دارد.

وی گفت: دنبال راه هایی هستیم که اگر دولت بخواهد به آنها کمک کنیم و راهکارهای خود را در اختیار دولت بگذاریم؛ البته نکته مهم این است که ما سازمان خیریه نیستیم اما دسترسی به متخصصان فنی داریم که می توانند نظر خود را برای پیدا کردن راه حل در اختیار دولت ایران بگذارند.

وی همچنین درباره معضل شوری آب کارون در نتیجه آبگیری سد گتوند اظهار کرد: برای کمک به حل این مشکل نخست باید تعیین کنیم که راه حل ها چه هستند و پس از آن می توانیم تصمیم بگیریم که چه کسی می تواند کمک کند؛ ما از راه حل ها حمایت می کنیم.

لوییس اضافه کرد: مشکل رودخانه کارون تنها سد گتوند و شور شدن آب آن نیست، بلکه این رودخانه همچنین مشکلاتی در خصوص انتقال آب بین حوضه ای و کیفیت آب و هوا دارد.

هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل در ایران ادامه داد: کاری که می توانیم بکنیم به دو دسته تقسیم می شود؛ می توانیم زمینه ای بوجود آوریم که دانش های فنی را مبادله کنیم، ولی مهمتر این است که با سفر به منطقه و انجام بازدیدها می توانیم توجه مسوولان را به این مشکلات جلب کنیم.

وی گفت: به طور مثال در دریاچه ارومیه به همت دکتر نظری دوست توانستیم توجه سازمان های بین المللی تامین کننده مالی را برای کمک به این دریاچه جلب کنیم و اکنون دولت ژاپن به شدت از فعالیت های ما در ارومیه حمایت می کند.

وی اظهار کرد: فکر می کنم محیط زیست خشک، سخت و خشن بزرگترین چالشی است که ما با آن رو به رو هستیم و باید روی آن تمرکز کنیم چون در سال های پیش رو چالش ها افزایش خواهد یافت.

لوییس در ادامه درباره حمایت سازمان ملل از تالاب مرزی هورالعظیم گفت: این تالاب جزو پروژه های امروز نیست ولی اطلاعات بیشتری درباره آن به دست می آورم و امیدوارم این فرصت را برای بازدید داشته باشم.

لوییس درباره این که درخواست مردم خوزستان از وی برای جلب کمک چه تاثیری در سفر او به خوزستان داشته است، اظهار کرد: این درخواست ها تاثیر داشته و من نام خود را روی پلاکاردهای مردم در زنجیره های کارون مشاهده کردم.

وی گفت: من به شدت فعالیت های مردم در شبکه های اجتماعی درباره کارون را دنبال می کنم اما اینها همه دلیل آمدن من به اینجا نیست؛ دلیل نخست مشکلات زیست محیطی که با آن رو به رو هستیم و دلیل دوم دعوت بسیار صمیمانه استاندار خوزستان برای این سفر و بررسی راه حل ها و هچنین پاسخ به صدای شهروندان خوزستانی است که آن را از طریق شبکه های اجتماعی دنبال می کردم.

نماینده سازمان ملل در ایران درباره بازدید امروز خود از اثر جهانی سازه های آبی شوشتر توضیح داد: من همیشه علاقه مند بودم از مکان هایی که تاریخ و پیشینه درازی دارند، دیدن کنم؛ من از تاریخ شما متحیر شدم؛ ارتباط هخامنشیان، ساسانیان، بابلی ها، عیلامیان که همه در این مکان ها وجود دارد و اثر آنها در این مکان ها به وضوح مشاهده می شود.

وی اضافه کرد: سازه های آبی شوشتر با قدمت 2 هزار سال هنوز زنده و فعال هستند و این واقعاً شگفت انگیز است.

وی همچنین با اشاره به بازدید پارسال خود از مناطق دفاع مقدس خرمشهر و آبادان گفت: واقعا تحت تاثیر رشادت های مردم خوزستان در جنگ عراق ضد مردم ایران قرار گرفتم.

گری لوییس در سفر یک روزه خود از سازه های آبی شوشتر، سد گتوند علیا و آثار تاریخی در موزه شوش دیدن کرد.

تالاب بین المللی شادگان با بیش از 500 هزار هکتار وسعت یکی از تالاب های بزرگ و کم نظیر جهان در جنوب شهر شادگان و 80 کیلومتری اهواز واقع است که در چند سال گذشته خشکسالی و عوامل دیگری همچون فعالیت های نفتی و صنعتی در آن خساراتی را به این تالاب وارد کرده است.

آلودگی و شوری رودخانه کارون که از رودخانه های حیاتی کشور است نیز حیات زمین های مرغوب کشاورزی خوزستان را تهدید می کند.

احداث سد گتوند که در دریاچه آن تپه های نمکی قرار دارد، باعث شوری آب رودخانه کارون شده، ضمن این که احداث چندین سد روی این رودخانه، انتقال آب از سرشاخه های آن و ریختن پساب های صنعتی به آن به همراه پدیده خشکسالی حیات این رودخانه را در معرض تهدید قرار داده است.
 

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]