پرتاب "موشک ابر مصنوعی" ناسا به فردا موکول شد

کد خبر : 59716 سه شنبه 23 خرداد 1396 - 10:57:23

پروژه پرتاب موشک تولید ابر مصنوعی ناسا که قرار بود دیروز اجرا شود به دلیل ابری بودن آسمان به تعویق افتاد.

به گزارش سیناپرس از ایسنا و به نقل از اسپیس، قرار بود صبح دیروز موشک ارتقا یافته‌ "تریر مالموت"(Terrire Malemute) از سوی "سازمان فضایی آمریکا"(ناسا) به فضا پرتاب شود اما آسمان ابری پایگاه فضایی "والوپس"(Wallops)  واقع در ایالت ویرجینیا مانع انجام این پرتاب شد.

امشب(سه‌شنبه) یک جلسه بررسی وضعیت هوا در ویرجینیا برگزار می‌شود و در صورتی که شرایط محیا باشد، قرار است این پرتاب فردا در ساعت 5:34 صبح به وقت تهران انجام شود.

این موشک که از نوع موشک‌های "ژرفاسنج"(Sounding rocket) محسوب می‌شود می‌تواند ابرهای مصنوعی با رنگ‌های مختلف در آسمان ایجاد نماید.

از این موشک‌ها برای حمل ابزار از ارتفاع ۵۰ تا ۱۵۰۰ کیلومتر  بالاتر از سطح زمین استفاده می‌شود، به طور کلی این ارتفاعی بین بُرد بالون‌های هواشناسی و ماهواره‌ها است (حداکثر ارتفاع برای بالون حدود ۴۰ کیلومتر و حداقل برای ماهواره حدود ۱۲۰ کیلومتر است).

موشک‌های ژرفاسنج، نقطه اوج بین ۱۰۰۰ و ۱۵۰۰ کیلومتر دارند که این حداکثر ارتفاع اوج آنهاست. این موشک‌ها اغلب از موتورهای مازاد موشک‌های نظامی استفاده می‌کنند.

موشک "تریر مالموت" ناسا دارای یک سامانه تزریق پیشرفته است که برای مطالعه یونوسفر و همچنین شفق‌های قطبی به کار می‌رود.

این سامانه به محققان کمک می‌کند تا با استفاده از رنگ‌های مختلف برای تولید ابر مصنوعی، به صورت مستقیم نحوه حرکت ذرات در فضا را مشاهده کنند.این ابرها در خط ساحل‌های میانی اقیانوس اطلس در حد فاصل نیویورک تا کالیفرنیا دیده خواهد شد.ناسا این پرتاب را به صورت زنده پوشش خواهد داد.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]