کد خبر : 59255 چهارشنبه 15 خرداد 1398 - 10:47:04
کسی-به-فکر-طبیعت-نیست

به مناسبت روز جهانی محیط زیست؛

کسی به فکر طبیعت نیست

سیناپرس: امروز در تقویم جهانی با عنوان روز محیط زیست نامگذاری شده است. بشر در طول مدت زمان ظهور خود در کره زمین همواره از طبیعت و منابع آن اشتفاده کرده و در مسیر نابودی این منابع قدم برداشته است.

بشر همواره با فعالیت های خود در راستای نابودی زمین قدم برداشته و این موضوع به طور خاص پس از صنعتی شدن در چند سده اخیر نمود بیشتری داشته و فعالیت های بشر به طور جدی به محیط زیست، جانوران و منابع حیاتی کره زمین آسیب رسانده و این مساله به نوبه خود سبب نابودی بسیاری از گونه های گیاهی و جانوری شده است.

امروزه وظیفه همه ما به عنوان انسان های کره زمین، کاهش حداکثری تاثیرات نامطلوب فعالیت های بشری در محیط زیست بوده و قطعا اگر همه ما در این مسیر تلاش کنیم، سیاره ای بهتر برای زندگی در اختیار خواهیم داشت. یکی از مهمترین حوزه هایی که در این مسیر ما را یاری می کنند، بحث بازیافت و استفاده دوباره از مواد دور ریز است که علاوه بر صرفه جوئی در مصرف منابع، موجب ایجاد شغل و آلودگی کمتر محیط زیست می شود.

امروزه وظیفه همه ما به عنوان انسان های کره زمین، کاهش حداکثری تاثیرات نامطلوب فعالیت های بشری در محیط زیست بوده و قطعا اگر همه ما در این مسیر تلاش کنیم، سیاره ای بهتر برای زندگی در اختیار خواهیم داشت. یکی از مهمترین حوزه هایی که در این مسیر ما را یاری می کنند، بحث بازیافت و استفاده دوباره از مواد دور ریز است که علاوه بر صرفه جوئی در مصرف منابع، موجب ایجاد شغل و آلودگی کمتر محیط زیست می شود.

به گفته کارشناسان، نکات کوچک اما مهمی وجود دارد که در صورت رعایت کردن از سوی ما می تواند تاثیراتی بسیار مهم در محیط زیست داشته باشد. مواردی از قبیل: عدم چاپ بی مورد مطالب روی کاغذ، کاهش مصرف آب در حمام، استفاده از کیسه های پارچه ای برای خرید، گرم نکردن بیش از حد خانه در زمستان، استفاده از خدمات حمل و نقل عمومی، استفاده از دوچرخه، استفاده از صفحات خورشیدی برای تامین مصارف خانگی و .....

در این گزارش تصویری به بررسی تصاویری مرتبط با محیط زیست می پردازیم که می توانند شما را به فکر فرو برده و بخشی از واقعیت مصیبتی که بشر بر سر محیط زیست می آورد را در برابرتان به تصویر کشد.

منبع: bannersnack

no-alt

درختان، عاملان صلح سبز: تجسم یک ابزار قدرتمند در انتقال پیام محسوب شده و در این آگهی هوشمندانه شما با فضاهای خالی ناشی از نابودی درختان و جنگل ها مواجه می شوید. امروزه موارد مختلفی در سراسر دنیا سبب نابودی جنگل ها می شوند، توسعه مزارع و زمین های کشاورزی، استخراج معادن، ساخت کارخانه جات، راهسازی و آتش سوزی از جمله مهمترین این عوامل محسوب می شوند. به اعتقاد فعالان محیط زیست، روند صنعتی شدن را می توان اصلی ترین دلیل نابودی جنگل ها در جهان دانست که موجودیت 70 درصد از جنگل های جهان را تهدید می کند.

no-alt

درختانی که نابود شدند: کاهش مصرف کاغذ می تواند منجر به حفظ درختان شود

no-alt

بودن یا نبودن – جوخه مرگ : در این تصویر به طور نمادین با جوخه اعدام یک درخت رو به رو هستید که حملاتی بی وقفه بر علیه درختان انجام می دهد.

no-alt

معضلی به نام کیسه های پلاستیکی – امروزه بشر کوهی از زباله را به صورت روزانه تولید کرده و بخشی از آن را به دریا سرازیر می کند. کیسه های پلاستیکی که برخی از آبزیان ان ها را با غذا اشتباه گرفته و با مصرف آن ها نابود می شوند. مهمترین بحثی که باید در این رابطه در نظر داشت، تاثیرات نامطلوب این زباله ها در محیط زیست است و تنها گزینه پیش روی ما، مصرف کمتر و تولید کمتر زباله است.

no-alt

رشد بیابان ها و نابودی گونه های جانوری: رشد بیابان ها یکی از مشکلات و معضلات جدید عصر جدید محسوب می شود که در نتیجه گرمایش زمین و فعالیت های بشری شکل می گیرد. این موضوع موجب نابودی 6 هزار گونه مختلف در طول سال می شود.

no-alt

انقراض خرس های قهوه ای در معرض فشار – در این تصویر نمادین شاهد وجود یک خرس در بین عقربه های ساعتی هستید که به زمان بسیار کمی که تا انقراض این جانور باقی مانده است، اشاره دارد. در طراحی این تصویر از نبوغ بسیاری استفاده شده و قطعا در ذهن ها باقی خواهد ماند.

no-alt

بودن یا نبودن- حمله هوائی: یکی از مشکلات مهمی که در حال حاضر با آن رو به رو هستیم، نابودی کلنی های زنبورهای عسل و زنبورهای وحشی است که نقش مهمی در گرده افشانی گل ها و گیاهان ایفا می کنند. استفاده از سموم و هواپیماهای سمپاش را می توان اصلی ترین دلیل نابودی زنبورها محسوب کرد. به اعتقاد کارشناسان، نابودی زنبورها جنگی پنهان محسوب می شود که هنوز ابعاد آن برای مردم جهان آشکار نشده است. نابودی زنبورها جنگی خاموش است که منجر به انهدام محیط زیست و گونه های طبیعی خواهد شد.

no-alt

درختان، شش های کره زمین : این تصویر زیبا نشان دهنده عمق مصیبتی است که با نابودی درختان بر کره زمین وارد می شود. امروزه هنوز فرصت برای پیشگیری از نابودی این منابع حیاتی کره زمین وجود دارد و بهتر است تا دیر نشده، اقدامی عاجل انجام دهیم.

no-alt

آلودگی رودخانه ها: آلودگی منابع آب بسیار مهم است و این موضوع زمانی با اهمیت تر تلقی می شود که بدانیم تنها 3 درصد از منابع آب کره زمین قابل آشامیدن هستند. بحث آلودگی آب های شیرین امری بسیار خطرناک محسوب شده و شاید کمتر کسی بداند که روغن آشپزی مصرف شده می تواند حجم وسیعی از منابع آب را آلوده کند یا یک قوطی کوچک رنگ قدر به ایجاد آلودگی وسیع در حد یک میلیون لیتر آب است.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

مطالب مرتبط