هفتمین جایزه فیزیک علیمحمدی و نخستین جایزه ریاضیات اعطا شد

بهترین رساله‌های دکتری فیزیک و ریاضی ایران

کد خبر : 59015 سه شنبه 09 خرداد 1396 - 11:00:58

هفتمین دوره جایزه علیمحمدی در رشته فیزیک و نخستیندوره این جایزه در ریاضیات در مراسمی با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهور و معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم برندگان خود را شناخت.

این جایزه هر سال به بهترین پایان‌نامه‌های دکترا در رشته فیزیک اهدا می‌شود که از امسال پایان‌نامه‌های ریاضی هم به ان اضافه شده است. در کنار اعطای جوایز اصلی در این مراسم از میثم نصیری ریاضی‌دان ایرانی و عضو هیات علمی پژوهشکده ریاضیات پژوهشگاه دانش‌های بنیادی به دلیل سخنرانی در کنگره جهانی ریضایات تقدیر شد.اونخستین ریاضی‌دان مقیم ایران است که در این کنگره سخنرانی کرده است.

برندگان هفتمین جایزه علیمحمدی در فیزیک

دکتر محمدرضا محمدی  با رساله‌ای ای با عنوان «آنتروپی درهمتنیدگی هولوگرافی در گرانش تعمیم یافته و هندسه های وابسته به زمان» که با راهنمایی محسن علیشاهی‌ها تدوین کرده وبه دفاع از ان پرداخته است یکی از برندگان این جایزه است. تحقیقات او در زمینه فیزیک انرژی های بالا است و در این پژوهش با استفاده از تمام نگاری یا هولوگرافی آنتروپی درهمتنیدگی هولوگرافی را مورد بررسی قرار داده است. موضوع رساله و اهمیت تحقیق، غنی بودن مطالب و نگارش رساله به سبک روان و قابل استفاده برای جمع بزرگی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی، چاپ مقالات متعدد توسط نویسنده رساله در مجلات با ضریب تاثیر بالا، همکاری‌های بین‌المللی و همچنین کوتاه بودن زمان دوره دکتری محمدی مظفر از جمله دلایلی است که باعث انتخاب او برای دریافت این جایزه بوده است.

دکتر بابک زارع رمشتی  در پایان نامه‌ای با عنوان «ترابرد بار و اسپین در نانو ساختارهای با طیف دیراک» با راهنمایی دکتر علی قربان زاده مقدم رساله خود را در رشته فیزیک ماده چگال در دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان ارائه کرده است. در پایان نامه دکتر زارع رمشتی خواص ترابردی سیستم‌های با طیف دیراک با تاکید بر نقش اسپین، اثرات ترموالکتریکی و نیز جریان‌های جوزفسونی مورد بررسی قرار گرفته است. مهم بودن موضوع تحقیق، نوین بودن مباحث، ارتباط آن با سایر موضوعات فیزیک نظیر مادهٔ‌چگال و اطلاعات کوانتومی، گسترش مفاهیم جدید در هولوگرافی و ارتباط آن با درهم‌تنیدگی، روان بودن متن رساله همراه با دقت علمی بالا، گستردگی در موضوعات مختلف و همچنین نتایج پژوهشی رساله از جمله دلایل داوران برای انتخاب دکتر رمشتی به عنوان دیگربرنده جایزه علیمحمدی در فیزیک عنوان شده است.

برندگان نخستین جایزه علیمحمدی در ریاضیات

دکتر مریم شاه سیاه، دانش آموخته دکتری ترکیبیات دانشگاه صنعتی اصفهان رساله خود با عنوان «اعداد رمزی دورها و مسیرهای گسترده در ابرگراف های یکنواخت»  را با راهنمایی دکتر غلامرضا امیدی ارائه کرده است. او در این رساله به بررسی قضیه رمزی در نظریه گراف پرداخته است. او در توانسته است در تعمیمی از اعداد رمزی کلاسیک به عنوان نمونه اعداد رمزی گراف‌ها، در نشریه رمزی به پیشرفت‌های جدی دست پیدا کند.اما از آنجا که تعیین مقدار دقیق اعداد رمزی ابرگراف‌ها بسیار دشوارتر از گراف‌هاست، نتایج به‌دست آمده در این زمینه محدود هستند.

دکتر ناصر گلستانی با راهنمایی دکتر سید مسعود امینی در رساله‌ای با عنوان «رسته نمودارهای براتلی و تابعگون های رسته *C-جبرها» پرداخته است.

او در این مطالعه به بررسی کارهایی پرداخته است که در ابتدا در سال ۱۹۷۲، براتلی انجامداده بود. او نمودارهای خاصی را که بعداً نمودارهای براتلی نامیده شدند برای مطالعة AFجبرها معرفی کرد. از معیارهای داوران در انتخاب برنده جایزه علیمحدی در ریاضیات این بوده که علاوه بر فارغ‌التحصیلی فرد از یکی از دانشگاه‌های داخل، کارهای علمی وی عمدتاً در ایران انجام شده باشد و همچنین سوابق علمی اعم از سوابق دانشجویی در مقاطع مختلف، کیفیت برون‌داده‌های علمی و چاپ آن در مجلات معتبر، توصیه‌نامه‌های علمی و تاثیر مثبت رساله در مسیر انجام پژوهش‌های پس از دوره دکتری هم ارزیابی شده است.

 

مسعود علیمحمدی، استاد فیزیک دانشگاه تهران بود که در بامداد ۲۲ دی ماه ۱۳۸۸ و در سن ۵۰ سالگی، هنگام بیرون آمدن از منزلش بر اثر انفجار یک بمب کنترل از راه دور ترور شد و به شهادت رسید. وی مدرک کارشناسی را از دانشگاه شیراز (۱۳۶۴) و کارشناسی ارشد (۱۳۶۷) و دکتری فیزیک با گرایش ذرات بنیادی را از دانشگاه صنعتی شریف در سال ۱۳۷۱ کسب کرد و اولین فردی بود که در ایران دکترای خود را در رشته فیزیک دریافت کرد.

غزال غضنفری

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]

sunny leone fuck girl mother fucking india 3 mints xcc all

Mom shows daughter how to ride her stepdad telugusexvid.xyz bantan xx

fuce m pornhd.lol school hide cam naapabcvg

lift in van fuck eimi fukada sex japan XNXX bantan xx

bantan xx Chudai Video school hide cam

tai game bayvip tai bayvip 247 Tải bayvip club – Bayvip cổng game dân gian Việt - Game 88

Choáng Club: Tặng Giftcode 10K trong 2021 Choáng Club: Cổng Game Bài đổi Thưởng Uy Tín Tải Choáng Club - iOS/Android APK/PC/OTP

Cập nhật link tải IOS https://taib29.fan/ B29 win cổng game quốc tế uy tín hàng đầu

bocvip.club bocvip.club BỐC CLUB - Tải Ngay BỐC CLUB