کد خبر : 53829 چهارشنبه 06 بهمن 1395 - 17:31:30
5-تیم-نهایی-جایزه-ماه‌نورد-گوگل

امسال جایزه ماه گوگل با مشخص شدن برندگان به پایان می‌رسد

5 تیم نهایی جایزه ماه‌نورد گوگل

سیناپرس: مسابقه برای رسیدن به ماه داغ‌تر شده است. به زودی «جایزه ایکس ماه» گوگل به شرکتی خصوصی داده می‌شود، که توانایی فرستادن یک ربات را به ماه داشته باشد. این ربات باید 500 متر روی سطح ماح حرکت کرده و عکس به زمین مخابره کند.

مطابق قوانین مسابقه گوگل، شرکت کنندگان تا آخر دسامبر 2016 فرصت داشتند، تا یک صندلی روی راکتی که به ماه می‌رود، رزرو کنند. حالا 5 تیم از 34 تیم اصلی شرکت کننده شرایط اولیه را احراز کرده‌اند و به مسابقه پایانی نزدیک می‌شوند. این مسابقه باید قبل از 31 دسامبر 2017 برگزار شود تا جایزه بزرگ 20 میلیون دلاری، جایزه دوم 5 میلیون دلاری و چند جایزه دیگر که مجموعشان 5 میلیون دلار است، اهدا شود. اما آن‌طور که بنیاد جایزه ایکس می‌گوید تیم‌ها نباید الزاما ماموریتشان را تا پایان 2017 کامل کنند. پیچ و خم قوانین به کمک تیم‌هایی می‌آید که نیاز به زمان بیشتری برای چرخش به دور ماه و سپس عملیات فرود دارند. البته هر تیمی که زودتر فرود بیاید، افتخار این را دارد که که نامش به عنوان نخستین مجموعه خصوص‌ای که روی ماه نشسته است، ثبت شود. همچنین زمان بیشتری برای تکمیل ماموریت و بردن جایزه در اختیار خواهد داشت. در زیر می‌توانید 5 تیمی را ببینید که رباتشان به ماه پرتاب خواهد شد. 

علی رنجبران/ روزنامه نگار علم

no-alt

سینرژی مون این مجموعه از افرادی از 15 کشور جهان شکل گرفته است. آن‌ها می‌خواهند یک لندر و یک یا دو ماه‌نورد مانند عکس به ماه بفرستند. پرتاب ربات آن‌ها با راکت نپتون از شرکت « اینتر اروبیتال» انجام خواهد شد. این شرکت تا به حال راکت‌های کوچک‌تری را به پرواز درآورده است، اما پرواز به ماه آن‌ها را در جایگاه ویژه‌ای می‌نشاند.

no-alt

مون اکسپرس این کمپانی که در سیلیکون ولی قرار دارد، جزئیاتی درباره این‌که رباتشان چطور کار می‌کند منتشر نکرده است. تنها چیزی که مشخص است، این است که آن‌ها برنامه دارند که رباتشان را به کمک یک استارت‌آپ در نیوزلند به نام راکت لب به ماه بفرستند.

no-alt

هاکوتو این ربات کوچک براق، سفرش به ماه را روی راکت و فرودگر تیم ایندوس انجام خواهد داد. این ربات از فیبر کربن فشرده ساخته شده است، که می‌تواند تغییرات حرارتی سطح ماه را تحمل کند. این ربات همچنین می‌تواند عکس‌های 360 درجه از ماه بگیرد.

no-alt

تیم ایندوس تا جایی که شخص است، این ربات باید جایزه بانمک‌ترین ربات ماه‌نورد را برنده شود. ربات این تیم روی راکتی از آژانس فضایی هند به فضا پرتاب خواهد شد و سپس ربات ماه‌نورد را که با نور خورشید کار می‌کند روی ماه فرود خواهد آورد.

no-alt

اسپیس‌ایل این تیم از فلسطین اشغالی نخستین تیمی بود که جایش را روی راکت برای پرتاب به ماه رزرو کرد. این ربات که سایزی اندازه یک ماشین ظرف‌شویی دارد، به جای چرخیدن شبیه یک ماه‌نورد، با استفاده از شتاب‌دهنده‌های موشکی روی سطح ماه حرکت خواهد کرد. یعنی برای حرکت از سطح جدا شده و دوباره روی سطح می‌نشیند.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]