کد خبر : 51318 چهارشنبه 05 آبان 1395 - 12:08:37
تشخیص-دقیق-عفونت‌-با-یک-دستگاه-جدید

تشخیص دقیق عفونت‌ با یک دستگاه جدید

دانشجویان دانشگاه شفیلد انگلیس دستگاهی ساخته‌اند که به سرعت می‌تواند عفونت‌های باکتریایی را تشخیص داده و به پزشکان در بهبود روش تجویز درمان برای بیماران کمک کند.

 ابزار جدید می تواند به پزشکان در تجویز آگاهانه‌تر نسخه و در نتیجه، مبارزه با مقاومت آنتی‌بیوتیکی از طریق کاهش میزان تجویز آنتی‌بیوتیک برای بیماران مبتلا به عفونت‌های ویروسی کمک کند.طرح این ابزار جدید که می‌تواند بین عفونت‌های باکتریایی و غیرباکتریایی تمایز قائل شود، در رقابت بین‌المللی iGEM 2016 در بوستون آمریکا به نمایش درآمده که در آن، برخی از باهوش ترین دانشجویان دانشمند به نمایش ابتکارات خود می‌پردازند.

دانشجویان دانشگاه شفیلد امیدوارند این دستگاه بتواند در جراحی‌های عمومی یا کلینیک‌ها جا بیفتد تا بیماران مبتلا به علائم مشابه سرماخوردگی با دادن یک نمونه خون دریابند به چه نوعی عفونتی مبتلا هستند و بر اساس آن دارو دریافت کنند.

این ابزار تشخصی از باکتری‌های مهندسی ژنتیکی شده برای تشخیص وجود عفونت باکتریایی در نمونه خون بیمار استفاده می‌کند و می‌تواند فرق آن با عفونت ویروسی را با تشخیص پروتئینی موسوم به لیپوکالین تمیز دهد.

این پروتئین در واکنش به عفونت‌های باکتریایی به میزان بالا توسط سلول‌های سیستم ایمنی تولید می‌شود و عملکرد آن شامل اتصال به مولکول‌های کوچکی است که باکتری‌ها برای دسترسی به آهن برای رشد استفاده می‌کنند.

به گزارش ایسنا به نقل از مدیکال اکسپرس، تیم شفیلد که شامل دانشجویانی از رشته‌های علمی، مهندسی و پزشکی است، این دستگاه را به گونه‌ای طراحی کرده‌اند که باکتری‌های مهندسی شده با نمونه خون بیمار ترکیب شوند و در زمان تشخیص سطوح پائین پروتئین لیپوکالین به رنگ سبز فلورسنت تبدیل شوند؛ این حالت نشان‌دهنده عفونت ویروسی و نه باکتریایی است.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]