ایران به سند سلامت روان نیاز دارد

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: کشور حتما نیاز به سند سلامت روان دارد تا نحوه حکمرانی در این حوزه تعیین شود، تکلیف دستگاه‌ها در این حوزه باید مشخص شود. بنابراین به پیشنهاد سازمان نظام روانشناسی و مشاوره، سند راهبردی و راهبری سلامت روان تدوین شود تا در ادامه شورای عالی آن را به عنوان سندی بالادستی به تصویب برساند.

حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالحسین خسروپناه در نشست مشترک با رییس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره و تعدادی از اعضای شورای مرکزی نظام روانشناسی تأکید بر لزوم تحول در رشته روانشناسی و مشاوره اظهار داشت: شورای تحول و ارتقای علوم انسانی اقدامات ارزنده‌ای در این زمینه انجام داده است، اما به نظر می‌رسد در روزآمدی؛ همچنان ضعف‌ها و نواقصی وجود دارد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر نقش اساتید در تحول علوم انسانی گفت: اساتید باید، جسارت بیشتری در اندیشیدن پیدا کنند. باید حرف تازه داشته باشند، حرف و اندیشه‌ای که دنیا آن را بپذیرد. قرار نیست صرفا دنباله‌رو نظریات اندیشمندان خارجی و گذشتگان باشیم. در کشور خودمان شخصیت‌های متفکر زیادی داشتیم و داریم که می‌توان به آنها افتخار کرد. متأسفانه گاهی در ایران خودباوری و جسارت اندیشیدن را از خود می‌گیریم.

وی با تأکید بر لزوم مهارت‌افزایی در رشته‌ها به‌ویژه در حوزه روان‌شناسی و مشاوره افزود: برای پذیرش دانشجوی روان‌شناسی باید دانشگاه‌ها زیرساخت‌های لازم را داشته باشد؛ رشته روان‌شناسی نیاز به آموزشگاه دارد.

خسروپناه با بیان اینکه همچنان بحث مراجعه به روانشناس و مشاوره برای بخشی از جامعه کاملا ملموس نیست، گفت: در سه سطح پیشگیری، درمان و ارتقای سلامت روان جامعه باید برنامه‌ریزی و اقدام کرد. تصور رایج این است که هر فردی که مشکل روان‌شناختی دارد، باید به روان‌شناس یا مشاور مراجعه کند. در صورتی که شاید الزاما اختلالی وجود نداشته باشد و این متخصصان می‌توانند به ارتقای سلامت روان فرد کمک کنند.

وی تصریح کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی چهار ستاد علم و فناوری، فرهنگی اجتماعی، زنان و خانواده و همچنین ستاد تعلیم تربیت دارد که پیشنهاد می‌شود سازمان نظام روانشناسی و مشاوره با این ستادها تعامل داشته باشد و بنابر نظر مدیران سازمان یک میز مستقل سلامت روان در یکی از این ستادها ایجاد و مستقر کند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: برای ارتقای سلامت روان جامعه نیاز به حضور سازمان نظام روانشناسی و مشاوره در این ستادها داریم و به نظر می‌رسد به دستاوردهای خوبی خواهیم رسید.

خسروپناه درباره نقش رسانه در سلامت روان جامعه عنوان کرد: رسانه در دنیای امروزی تنها صداوسیما نیست؛ صوت و تصویر فراگیر، شبکه‌های اجتماعی، سکّوها و شبکه‌های پخش نمایش خانگی بسترهای خوبی هستند که می‌توانند به ارتقای سلامت روان کمک کنند.

وی با تأکید بر ضرورت تعیین نقشه راه سلامت روان کشور تصریح کرد: کشور حتما نیاز به سند سلامت روان دارد تا نحوه حکمرانی در این حوزه تعیین شود، تکلیف دستگاه‌ها در این حوزه باید مشخص شود. بنابراین به پیشنهاد سازمان نظام روانشناسی و مشاوره، سند راهبردی و راهبری سلامت روان تدوین شود تا در ادامه شورای عالی آن را به عنوان سندی بالادستی به تصویب برساند.

تلاش سازمان برای ارتقای سلامت روانی جامعه و پیشگیری از بروز انواع مشکلات روانشناختی
علی فتحی آشتیانی رییس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور در این نشست درباره نیاز کشور به روانشناس و مشاور اظهار داشت: طی تحقیقاتی که در سال‌های گذشته صورت گرفت در آمریکا به ازای هر هزار خانوار، هفت روانشناس و مشاور وجود دارد. در چین به ازای هر دو هزار خانوار یک روانشناس و در کشورهای اروپایی هفت تا ۱۵ روانشناس و مشاور به ازای هر هزار خانوار فعالیت می‌کنند.

وی افزود: در ایران نیز اگر براساس استانداردها پیش برویم نیاز به حدود ۱۰۰ هزار روانشناس و مشاور داریم، در حالی که در حال حاضر حدود ۲۰ هزار روانشناس و مشاور پروانه اشتغال از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره دریافت کرده اند.

رییس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره با تاکید بر مقابله با آسیب‌های اجتماعی عنوان‌کرد: آسیب های اجتماعی می‌توانند زمینه ساز مشکلات روانشناختی شوند و مشکلات روانشناختی را افزایش دهند.

وی بیان کرد: براساس طبقه بندی های بین المللی، حدود ۴۰۰ نوع بیماری روانی داریم که سازمان روانشناسی و مشاوره نقش پررنگی در پیشگیری از ابتلا افراد جامعه به این‌ مشکلات و اختلالات دارد.

فتحی آشتیانی با برشمردن اقدامات و برنامه های پنجمین دوره شورای مرکزی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور، در دو ماه گذشته گفت: به منظور تسریع در صدور پروانه برای همکاران روانشناس و مشاور با مدرک کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی در سراسر کشور، برنامه‌ریزی صورت گرفته تا ارزیابی صلاحیت حرفه‌ای، از طریق آزمون سنجیده شود و بعد از آن مصاحبه روانشناختی انجام شود. اولین آزمون ۱۵ آذرماه امسال توسط سازمان سنجش برگزار خواهد شد.

وی افزود: انتخابات شوراهای استانی که حدود هشت سال است برگزار نشده طبق برنامه ریزی های صورت گرفته، ۲۷ بهمن ماه امسال برگزار خواهد شد.

رییس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره با بیان اینکه یکی از چالش های حوزه سلامت روانی بیمه‌ است، گفت: بیمه خدمات سلامت روانی با دستور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی دو هفته گذشته عملیاتی شد. با این وجود امید است با توافقی که صورت گرفته، همه گرایش های روانشناسی و مشاوره، تحت پوشش قرار گیرد و فرصتی فراهم شود تا همه آحاد جامعه بتوانند از خدمات سلامت روانی بهره مند شوند و از این طریق فرصتی برای تخصصی شدن گرایش های روانشناسی و مشاوره فراهم شود.

فتحی آشتیانی افزود: با تعامل و ارتباط مستمر با وزارت علوم و وزارت بهداشت، کمک می کنیم درس ها و سرفصل‌های دروس به گونه ای تغییر کند تا فارغ التحصیلان از کارآمدی و مهارت لازم برای ارائه خدمت برخوردار باشند و نیازی به گذراندن کارگاه های آموزشی نداشته باشند.

وی در پایان با تاکید بر لزوم رتبه بندی روانشناسان و مشاوران تاکید کرد به زودی شاخص هایی برای رتبه‌بندی روانشناسان و مشاوران تعیین و عملیاتی خواهیم کرد.

نشست مشترک حجت الاسلام و المسلمین دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با فتحی آشتیانی رییس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره و تعدادی از اعضای شورای مرکزی نظام روانشناسی روز یکشنبه در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا