کد خبر : 49898 سه شنبه 13 مهر 1395 - 16:12:55
بستر-ارتباطی-پهن-باند-در-کشور-شبکه-ملی-اطلاعات-خواهد-بود

بستر ارتباطی پهن باند در کشور شبکه ملی اطلاعات خواهد بود

سیناپرس: معاون تنظیم مقررات مرکزملی فضای مجازی کشور، پهن باند را برای کاهش شکاف دیجیتال و توسعه یک کشور ضروری دانست و گفت: بستر ارتباطی پهن باند در کشور شبکه ملی اطلاعات خواهد بود.

به گزارش مرکز ملی فضای مجازی کشور، سعید مهدیون، اظهار کرد که توسعه پهن باند می باید با رویکرد اکوسیستمی سامان دهی شود که در آن ارتباط تمامی اجزا و مولفه ها از جمله شبکه ملی اطلاعات به عنوان بستر ارتباطی، خدمات و خدمات دهندگان و محتوا و تولید کنندگان و تامین کنندگان محتوا با تاکید بر وجه بومی آن بصورت یکپارچه و در کنار یکدیگر مورد توجه حاکمیت و رگولاتور قرار خواهد گرفت بطوری که با ایجاد هم افزایی بین این مولفه ها در قالب یک کل منسجم، قابلیتهای گسترده و وسیع در دسترس آحاد جامعه و دولت قرار می دهد.
وی، مهمترین نقش دولت و حاکمیت را در رابطه با موضوع پهن باند را ایجاد توازن بین توسعه بسترها و زیرساخت های لازم برای دسترسی پرسرعت و پر ظرفیت از طریق شبکه ملی اطلاعات و توسعه سایر اجزا و مولفه های آن از جمله خدمات متنوع و کاربردی و محتوای مناسب در قالب یک زیست بوم یا اکوسیستم یکپارچه دانست.
مهدیون افزود که این توازن از طریق شفاف سازی و تنظیم مقررات جامع و منسجم در قلمرو فاوا و فضای مجازی ایجاد خواهد شد. 
وی گفت: پهن باند مفهومی بسیار فراتر از دسترسی پرظرفیت و پرسرعت (باند پهن) به شبکه های ارتباطی و اطلاعاتی است و در واقع اکوسیستمی بزرگ متشکل از بخش های عرضه و تقاضا است که به عنوان یک سکوی زیر بنائی و محور توسعه از حوزه ICT و فضای مجازی است که با تاکید بر وجه عمومی و خدمات رسانی همگانی و بصورت مقرون به صرفه، می باید در دسترس آحاد جامعه قرار گیرد.
معاون تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی بیان کرد: طبیعتا این قابلیت ها و ظرفیتها بصورت بالقوه تاثیرات متقابل و وسیعی درحوزه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، امنیتی و زیست محیطی ایجاد می کند که از دیگر وظایف حاکمیت جهت دهی به آن در راستای حداکثر سازی منافع و مزیت ها و حداقل کردن آسیبها و چالشهای ناشی از توسعه آن خواهد بود.
مهدیون بااشاره به اهمیت ایجاد پهن باند بعنوان یک جزء کلیدی در توسعه،کاربرد و به کارگیری فناوری اطلاعات و ارتباطات و همچنین توسعه محتوای بومی اظهارکرد: پهن باند، به منظور سرعت بخشیدن به فناوری اطلاعات و ارتباطات در رشد اقتصادی کشور در کلیه بخش ها و زمینه ها و همچنین تسریع و تسهیل توسعه اجتماعی، فرهنگی و نوآوری یک مسئله استراتژیک مهم برای کشورها است.
وی افزود: نقش پهن باند در اقتصاد امروزی چنان پر رنگ شده است که در بسیاری از کشورها دسترسی به پهن باند همانند یکی از حقوق اساسی شهروندان انگاشته می شود و به عنوان یک اولویت در برنامه های توسعه یک کشور برای کاهش شکاف دیجیتال و توسعه ضروری است.
معاون تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به نقش پهن باند به عنوان یک توانمند ساز در کسب و کار الکترونیکی و خالق فرصت های جدید بازار در بخش خصوصی گفت: دسترسی گسترده و مقرون به صرفه به پهن باند منجر به ارتقاء بهره وری و رشد اقتصادی شده و با سیاستگذاری مناسب می تواند ابزارموثری در راستای تحقق سیاستهای اقتصاد مقاومتی باشد.
وی با بیان اینکه پهن باند می تواند با ارتقاء بهره وری، دسترس پذیری وافزایش خدمات عمومی در بخش هایی مانند بهداشت،آموزش و پرورش و خدمات دولتی، موجب رشداقتصادی شود، اعلام کرد:برای مصرف کنندگان، پهن باند موجب بهبود کیفیت زندگی از طریق رشداقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شده و در مناطق روستایی و دور افتاده نیز نقش مهمی در تسهیل ارائه خدمات و دسترسی به محصولات جدید و پیشرفته و ایجاد فرصت هایی برای مشارکت در اقتصاد و اطلاعات جامعه دیجیتالی ایفا می کند.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]