مسیر سبز پذیرش پژوهشگران پسادکتری در دانشگاه آزاد

معاون پژوهشی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد گفت: مصمم هستیم با تسهیل ضوابط و شرایط پذیرش پژوهشگران پسادکتری و همچنین دوره‌های فرصت مطالعاتی برای اعضاء هیات علمی و دانشجویان دوره‌های تحصیلات تکمیلی سایر دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی داخل و خارج از کشور، امکان حضور پژوهشگران و نخبگان را در واحد علوم و تحقیقات تحت سرپرستی اعضاء هیات علمی توانمند و متخصص فراهم کنیم.

به گزارش سیناپرس، دکتر رضا رادفر به سیاست‌گذاری این معاونت در راستای سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه پژوهشی اشاره کرد و افزود: توسعه فعالیت‌های فناورانه و نوآورانه و همچنین انجام پژوهش‌های کاربردی، تقویت قابلیت پاسخگویی به نیازهای آمایشی و منطقه‌ای از جمله راهبردهای کلان سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی است.

وی تصریح کرد: بر همین اساس و در راستای پیاده‌سازی اهداف این سند، اقداماتی چون توسعه‌ مراکز پژوهشی تقاضامحور با در نظر گرفتن نیازهای آمایشی و منطقه‌ای و توانمندی‌های تجهیزاتی و نیروی انسانی متخصص در واحد؛ الزام رؤسای مراکز تحقیقاتی مصوب دانشگاه به ارائه برنامه کاری جدید و معرفی تیم‌های تحقیقاتی و گروه‌های پژوهشی با هدف توسعه فعالیت‌ها و افزایش درآمدزایی مراکز؛ در حوزه معاونت پژوهشی در دست اجرا قرار دارد.

به گفته معاون پژوهشی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، ارتباط مؤثر با صنایع و شرکت‌های بزرگ و تشکیل کارگروه‌های مشترک در جهت بومی‌سازی بخش‌های با تکنولوژی بالا و ترغیب آنها به استقرار بخش‌های تحقیق و توسعه خود در واحد علوم و تحقیقات؛ افزایش بسترهای ارتباطی دانشجویان تحصیلات تکمیلی با صنعت و جامعه در جهت کارآفرینی و تعریف پایان‌نامه‌های کاربردی با انعقاد تفاهم‌نامه‌های همکاری جدید از دیگر اقدامات این معاونت در جهت سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی است.

دکتر رادفر ادامه داد: از دیگر اقدامات در دست اجرا در واحد علوم و تحقیقات برای دستیابی به اهداف سند تحول می‌توان به توسعه فعالیت آزمایشگاه‌های تحقیقاتی با محوریت واگذاری بهره‌برداری به اعضاء هیات علمی و کارشناسان خبره با هدف درآمدزایی از محل ارائه خدمات آزمایشگاهی و نیز انعقاد قراردادهای ارائه خدمات آزمایشگاهی به شرکت‌ها و متقاضیان خارج از واحد اشاره کرد.

وی به اهم چشم انداز دوساله و پنج ساله معاونت پژوهشی واحد علوم و تحقیقات در جهت ارتقای فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی اشاره کرد و افزود: سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی در جهت ایجاد و توسعه فناوری‌های نوین و هدایت و تشویق اعضاء هیات علمی، دانشجویان و کارکنان واحد به انجام فعالیت‌های پژوهشی و دانشی و خدمات آزمایشگاهی و تعیین خط مشی همکاری‌های متقابل با مجامع و مراکز آموزشی، پژوهشی، صنعتی و تولیدی کشور بر اساس توانمندی‌های موجود، از مهمترین چشم اندازهای کوتاه مدت در حوزه پژوهشی در این واحد است.

دکتر رادفر با اشاره به برنامه‌ریزی جهت توسعه پژوهشکده‌ها، گروه‌های پژوهشی و مراکز تحقیقاتی در زمینه‌های تخصصی در این واحد، خاطرنشان کرد: سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی برای توسعه کمی و کیفی نشریات علمی و ارتقاء سطح مقالات دانشگاه؛ توسعه زیرساخت‌ها در جهت افزایش ثبت اختراعات، نخبه‌پروری و جذب استعدادهای درخشان دانشگاهی، ترغیب پژوهشگران و اعضاء مراکز تحقیقاتی به نوآوری و تجاری‌سازی دانش و افزایش درآمدهای پژوهشی از طریق اجرای پروژه‌های تحقیقاتی، ارائه خدمات علمی، پژوهشی، مشاوره‌ای و آزمایشگاهی از فعالیت‌هایی است که برای دستیابی به آن در این معاونت برنامه‌ریزی شده است.

معاون پژوهشی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد گفت: استفاده از ظرفیت‌های این واحد برای برگزاری همایش‌ها و کنفرانس‌های علمی و پژوهشی درآمدزا؛ جذب حمایت‌های مادی و معنوی سازمان‌ها و نهادها نظیر بنیاد ملی نخبگان و نهادهای نظامی و دفاعی کشور در مسیر کاربردی شدن پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها؛ تلاش در جهت اخذ مجوز انعقاد قرارداد با مؤسسات پژوهشی و علم سنجی برای نمایه‌سازی مجلات واحد در پایگاه‌های علمی معتبر، از اهم برنامه‌های ارتقاء پژوهشی واحد است که در دست پیگیری قرار دارد.

دکتر رادفر، راه‌اندازی نشریات جدید و اخذ امتیاز مجلاتی که در سایر واحدهای دانشگاه عملکرد مطلوبی نداشته‌اند و تبدیل فصلنامه‌های دارای مجوز از وزارتین به ماهنامه‌ها برای مجلات پر مخاطب واحد را از دیگر اقدامات در دست انجام دانست.

وی تاکید کرد: معاونت پژوهشی واحد علوم و تحقیقات مصمم است با تسهیل ضوابط و شرایط پذیرش پژوهشگران پسادکتری و همچنین دوره‌های فرصت مطالعاتی برای اعضاء هیات علمی و دانشجویان دوره‌های تحصیلات تکمیلی سایر دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی داخل و خارج از کشور، امکان حضور پژوهشگران و نخبگان را در واحد علوم و تحقیقات تحت سرپرستی اعضاء هیات علمی توانمند و متخصص فراهم کند.

دکتر رادفر از استراتژی خاص معاونت پژوهشی برای کاربردی‌تر شدن مقالات و رساله‌های دانشجویان به سمت نظام موضوعات دانشگاه خبر داد و گفت: در این خصوص اولویت‌های پژوهشی و نیازهای صنایع، نهادها و مراکز علمی، صنعتی و پژوهشی به منظور انتخاب عناوین پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها در اختیار گروه‌های تخصصی و دانشجویان قرار می‌گیرد. همچنین امتیازاتی برای استادان راهنما در نظر گرفته شده تا پایان‌نامه‌ها در زمینه‌های درخت دانش و نظام موضوعات دانشگاه، تعریف و اجرا شود.

وی افزود: ارتقاء جایگاه علمی دانشگاه در رتبه‌بندی‌های ملی و جهانی با تولید مقالات اصیل در مرزهای دانش، تألیف کتب مرجع، انتشار نشریات علمی معتبر در رشته‌های مختلف و ارتباط علمی با مراکز معتبر تحقیقاتی جهان نیز از دیگر اقدامات این معاونت در این راستا است.

معاون پژوهشی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد، از عضویت کلیه آزمایشگاه‌های پژوهشی/ تحقیقاتی در شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی ریاست جمهوری  (Labsnet) و برنامه‌ریزی جهت ارتقاء موقعیت و جایگاه آزمایشگاه‌های عضو شده در این سامانه از طریق ثبت فعالیت‌ها جهت بهره‌مندی واحد از امتیازات مادی و معنوی شبکه خبر داد.

وی تصریح کرد: در معاونت پژوهشی برنامه‌ریزی عملیاتی برای ارائه خدمات دستگاه‌های آزمایشگاهی به متقاضیان برون دانشگاهی با نگاه به افزایش درآمدهای غیرشهریه‌ای صورت گرفته است. همچنین تعمیر، کالیبراسیون و بروزرسانی دستگاه‌های آزمایشگاهی و اصلاح فرایندها برای مراجعه دانشجویان تحصیلات تکمیلی به آزمایشگاه‌های واحد جهت انجام آزمایش‌های مربوط به رساله‌ها به طور مستمر صورت می‌گیرد.

به گفته معاون پژوهشی واحد علوم وتحقیقات دانشگاه آزاد، همکاری با مجموعه نوسازی و تعمیر تجهیزات آزمایشگاهی (نوتا) شبکه راهبردی آزمایشگاهی ریاست‌جمهوری با انعقاد تفاهم‌نامه نوسازی و تعمیر تجهیزات آزمایشگاهی واحد علوم و تحقیقات انجام شده است و این اقدام منجر به افزایش سرعت تعمیرات، بهره‌گیری از خدمات تعمیرکاران ماهر و امین، تعمیر دستگاه‌ها در محل، کاهش هزینه‌های تعمیر و افزایش درآمدهای غیر شهریه‌ای به واسطه تهاتر هزینه تعمیر با خدمات دستگاهی خواهد شد.

راه‌اندازی سامانه جامع خدمات آزمایشگاهی در واحد علوم و تحقیقات

به نقل از روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، دکتر رادفر به راه‌اندازی سامانه جامع خدمات آزمایشگاهی در واحد علوم و تحقیقات اشاره کرد و ادامه داد: از این سامانه در مرحله نخست برای ۵ آزمایشگاه پژوهشی/ تخصصی این واحد، بصورت پایلوت استفاده می‌شود و اجرای کامل آن برای تمامی آزمایشگاه‌های پژوهشی، تحقیقاتی، تخصصی و آموزشی تا پایان سال ۱۴۰۲ عملیاتی می‌شود.

وی تصریح کرد: واگذاری بهره‌برداری از دستگاه‌های آزمایشگاهی (یا مجموعه دستگاه‌های آزمایشگاهی به همراه فضای کار با آن) به کارشناسان، اعضای هیات علمی، شرکت‌های دانش‌بنیان، استارت آپ و شتاب دهندها در قالب انعقاد قرارداد همکاری بر اساس مدل مشارکت (برون سپاری) و انعقاد تفاهم‌نامه و قرارداد ارائه خدمات آزمایشگاهی مشترک با آزمایشگاه‌ها/ مراکز تحقیقاتی و پژوهشی برون دانشگاهی (مانند جهاد دانشگاهی، شبکه فناوری نانو و مرکز تحقیقات مواد و متالوژی رازی و… ) از جمله برنامه‌های در دست انجام است که در معاونت پژوهشی به طور مستمر پیگیری می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا