ضرورت حرکت دانشگاه ها به سمت حاکمیت فناوری اطلاعات

معاون امنیت فضای مجازی و زیرساخت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: فناوری اطلاعات هم اکنون از یک ابزار به پیشران دانشگاه ها تبدیل شده و ضروری است که دانشگاه ها به سمت حاکمیت فناوری اطلاعات حرکت کنند.

به گزارش سینا پرس فارس، دکتر مهدی آزادی مطلق، در بازدید از زیرساخت های فناوری اطلاعات دانشگاه شیراز اظهار داشت: رسیدگی به موضوع فناوری اطلاعات، درحقیقت یک نوع سرمایه گذاری است و وزارت عتف با هدف توسعه فناوری اطلاعات از طرح های کلان در دانشگاه ها حمایت می کند.

وی افزود: تا دو سال آینده، رتبه فناوری اطلاعات دانشگاه ها در تخصیص ردیف های اعتباری به آنها تأثیرگذار می شود و دانشگاه هایی که از نظر فناوری اطلاعات رتبه بهتری داشته باشند، اعتبارات مناسب تری را در حوزه فناوری اطلاعات دریافت می کنند.

معاون امنیت فضای مجازی و زیرساخت وزارت علوم،تحقیقات و فناوری با اشاره به شتابی که در حوزه فناوری اطلاعات در ایران و جهان صورت گرفته، تصریح کرد: برای دستیابی به آموزش عالی هوشمند، نقشه راهی در وزارت عتف طراحی شده و نیاز هست که در لایه های سیاست گذاری کلان دانشگاه ها، جایگاه فناوری اطلاعات و امنیت فضای مجازی ارتقا پیدا کند.

دکتر آزادی مطلق ادامه داد: توجه به این موضوع باعث می شود که دانشگاه ها در دهه های آتی دچار عقب افتادگی در زمینه حاکمیت فناوری اطلاعات نشوند و جایگاهشان را در رتبه بندی های ملی و بین المللی حفظ کنند.

این مقام مسئول وزارت عتف خاطرنشان کرد: مذاکراتی با سازمان امور استخدامی کشور و شورای راهبردی فناوری اطلاعات کشور درخصوص افزایش ظرفیت پذیرش نیروی انسانی و همچنین افزایش سطح حقوق و دستمزد و ایجاد حق فنی برای نیروهای شاغل به کار دررحوزه فناوری اطلاعات صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه در سفر به استان فارس از زیرساخت های فناوری اطلاعات دانشگاه های شیراز، صنعتی شیراز، دانشگاه جهرم و مرکز منطقه ای علوم و فناوری بازدید انجام شده است ؛ اظهار داشت: بر اساس آیین نامه شورای راهبری فناوری اطلاعات وزارت عتف، وظیفه نظارت و ارزیابی تمامی دستگاه های اجرایی زیرمجموعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از جمله دانشگاه ها و موسسات آموزشی، پژوهشی و فناوری بر عهده اداره کل فناوری اطلاعات وزارت می باشد و این بازدیدها در همین راستا انجام شده است.

دکتر آزادی مطلق، هدف از بازدیدهای میدانی را ارزیابی وضعیت دانشگاه ها از نظر زیرساخت های فناوری اطلاعات، استفاده از ظرفیت و توانمندی ها در عرصه استانی و ملی و نظارت بر اجرای الزامات و اسناد بالادستی در حوزه راهبری و حاکمیت فناوری اطلاعات در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی برشمرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا