نصب سیستم ارتباط لیزری روی کاوشگر ناسا

هنگامی که کاوشگر Psyche ناسا در ماه اکتبر برای مأموریت خود به سمت یک سیارک فلزی در فاصله ۴۹۷ میلیون کیلومتری از زمین پرتاب می شود، یک سیستم ارتباطی لیزری جدید را حمل خواهد کرد که وعده ایجاد انقلابی در ماموریت های اعماق فضایی را می دهد.

به گزارش سیناپرس، بشریت از سپیده دم عصر فضا تا به امروز جهش ها و پیشرفت های قابل توجهی داشته اما این ماموریت های قابل توجه هنوز توسط ارتباطات رادیویی که هنوز از دهه ۱۹۶۰ تغییر نکرده اند، هدایت می شوند.

با تکیه بر سیستم‌های رادیویی باند X قدیمی، مأموریت‌های انسانی و روباتیک از پهنای باند و سرعت انتقال مضحکی رنج می‌ برند. ارسال یک تصویر با وضوح بالا از مدارگرد شناسایی مریخ ناسا یک ساعت و نیم طول می ‌کشد و دانلود داده‌های فضاپیمای نیوهورایزنز از نزدیکی پلوتون ۱۶ روز طول کشید.

با توجه به این موضوع، ناسا با استفاده از لیزر به عنوان راهی برای ایجاد ارتباط مستقیم بسیار سریع‌تر بین مأموریت‌های فضایی و زمین، دست به آزمایش هایی می زند. آخرین مورد از این آزمایشات، پروژه ارتباطات نوری فضای عمیق ناسا (DSOC) است که شامل نصب یک گیرنده لیزری نزدیک به فروسرخ بر روی کاوشگر Psyche است. هدف از این کار نمایش نه تنها دیدن نحوه عملکرد سیستم در مسافت صدها میلیون کیلومتر است، بلکه شامل بررسی چگونگی بهینه سازی دو ایستگاه زمینی در جنوب کالیفرنیا و جبران نیروهای مزاحم می شود.

هنگامی که پروژه ارتباطات نوری فضای عمیق ناسا عملیاتی شود، به لطف تلسکوپ دیافراگم ۲۲ سانتی متری مجهز به دوربین شمارش فوتون و همچنین یک زیرسیستم برای اسکن خودکار، جریان داده بین ۱۰ تا ۱۰۰ افزایش می یابد. سپس پروژه ارتباطات نوری فضای عمیق ناسا می ‌تواند رصدخانه پالومار را در سن دیگو در کالیفرنیا که در ۱۳۰ کیلومتری جنوب کوه تیبل قرار دارد، پیدا کند. علاوه بر این، یک سیستم استرات جدید ارتعاشات فضاپیما را کاهش می دهد تا اطمینان حاصل شود که لیزر روی هدف دوردست ثابت می ماند.

در همین حال، تلسکوپ هیل در پالومار از یک مجموعه آشکارساز تک فوتونی نانوسیم ابررسانا سرد شده برودتی استفاده خواهد کرد که همانطور که از نامش پیداست، می تواند یک فوتون لیزری را شناسایی کند. به دلیل مسافت بسیار زیادی که لیزر طی می کند، هر دو انتهای سیستم باید تغییر موقعیت زمین و روان را در طی ده ها دقیقه ای که طول می کشد تا سیگنال بین این دو حرکت کند، جبران کند.

به گزارش سیناپرس، ترودی کورتس (Trudy Kortes) مدیر برنامه ماموریت های فناوری (TDM) گفت: پروژه ارتباطات نوری فضای عمیق ناسا نشان دهنده مرحله بعدی برنامه های ناسا برای توسعه فناوری های ارتباطی انقلابی است که توانایی افزایش انتقال داده از فضا را دارند. او در پایان افزود: در ناسا ما از اینکه فرصتی برای آزمایش این فناوری در روی کاوشگر Psyche داریم، هیجان زده هستیم.

مترجم: فاطمه امینی

منبع: NASA

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا