کد خبر : 4818 شنبه 15 فروردین 1394 - 17:46:30
برنده-جوان-نوبل-فیزیک-در-دانشگاه-شریف-حضور-می-یابد

برنده جوان نوبل فیزیک در دانشگاه شریف حضور می یابد

دومین مدرسه بهاری دانشگاه صنعتی شریف در حوزه گرافن، اردیبهشت ماه امسال با حضور پروفسور نووسلوف، برنده جایزه نوبل فیزیک 2010 از سوی گروه پژوهشی فیزیک مواد پیشرفته این دانشگاه برگزار می شود.

به گزارش ایرنا از دانشگاه شریف، در این مدرسه سه روزه که از 6 اردیبهشت ماه و با تلاش دانشکده ی فیزیک دانشگاه آغاز می شود علاوه بر پروفسور کنستانتین نووسلوف، فیزیکدان برجسته روس، سخنرانان دیگری از جمله پروفسور کوشینو از ژاپن٬ پروفسور حسن از هند و پروفسور گرونیس از آلمان نیز حضور دارند که پیرامون خواص نوری و الکترونیکی مواد دو بعدی و ساختارهای مشابه، خواص الکترونیکی مواد دوبعدی کاربردی چون گرافن٬ فلزات واسطه٬ برونیترید٬ فسفرن و ...، فیزیک گرافن و مرزهای آن و روش کوانتوم شاخه ای سخنرانی می کنند.

علاقه مندان تا 21 فروردین برای ثبت نام در این مدرسه فرصت دارند.

گفتنی است، دکتر کنستانتین نووسلوف در سن 36 سالگی به همراه « دکتر آندره گیم»، جایزه نوبل فیزیک سال 2010 را دریافت کرد و نام خود را به عنوان جوانترین برنده جایزه نوبل که دارای تابعیت روسیه است، ثبت کرد.

این جایزه به پاس تحقیقات ابتکاری این دو دانشگر در زمینه «گرافن» به آنها تعلق گرفت.

خاطر نشان می شود؛ گرافن، ساختاری دو بعدی از یک لایه منفرد شبکه لانه زنبوری کربنی است که به دلیل رسانندگی الکتریکی و رسانندگی گرمایی، چگالی بالا و تحرک پذیری حامل های بار، رسانندگی اپتیکی و خواص مکانیکی ویژه به ماده ای منحصر به فرد تبدیل شده است.

این سامانه جدید حالت جامد به واسطه این خواص فوق العاده به عنوان کاندیدایی بسیار مناسب برای جایگزینی سیلیکون در نسل بعدی قطعه های فوتونیکی و الکترونیکی در نظر گرفته شده و از این رو توجه کم سابقه ای را در تحقیقات بنیادی و کاربردی به خود جلب کرده است.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]