کد خبر : 47962 شنبه 20 شهریور 1395 - 08:16:22
40-درصد-پتنت-ها-و-25-درصد-تولیدات-علمی-کشور-در-حوزه-نانو-است

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو:

40 درصد پتنت ها و 25 درصد تولیدات علمی کشور در حوزه نانو است

سیناپرس: دبیر ستاد توسعه فناوری نانو اظهار کرد: در حال حاضر 40 درصد پتنت کشور در حوزه نانوتکنولوژی است و حدود 25 درصد تولیدات علمی کشور در این حوزه صورت می‌گیرد.

فناوری نانو یکی از فناوری های نوین در جهان است که هرچند ظهور و بروز آن به چند دهه قبل باز می گردد اما توجه جدی و سرمایه گذاری روی آن از حدود 20 سال پیش شروع شد. خوشبختانه کشور ما هم از جمله کشورهایی است که تقریبا هم‌زمان با توجه جهانی به این فناوری نوظهور، به سرمایه گذاری در این زمینه پرداخت و هم اکنون پس از حدود 15 سال، نتایج درخشان این سرمایه گذاری را شاهد هستیم.

دکتر سعید سرکار؛ دبیر ستاد توسعه فناوری نانو در این ارتباط به خبرنگار سیناپرس گفت: زمانی که بحث نانو در ایران مطرح شد، شاید کمتر از 10 نفر از استادان دانشگاه می‌ دانستند که اصلا مفهوم این فناوری چیست؟ شاهد این ادعا آن است که در سال 2000 میلادی حدود 10 مقاله علمی از ایران منتشر شده بود که این 10 مقاله هم از 6-7 نفر بود.

وی با اشاره به تدوین سند راهبردی 10 ساله نانو با دو هدف تولید ثروت و ارتقای کیفیت زندگی مردم، خاطرنشان کرد: در حال حاضر بالغ بر 50 دانشگاه ما دوره کارشناسی ارشد نانو دارند. 24 دانشگاه ما دوره دکترای نانو در گرایش‌ های مختلف دارند. خوشبختانه امروز بیش از 30هزار متخصص نانو از سطح کارشناسی ارشد به بالا داریم و این آمار بسیار بزرگی در عرصه جهانی است.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو افزود: زمانی که ما شروع کردیم با 10 مقاله رتبه 59 جهان را داشتیم. سال 2001 رتبه ما 57 بود اما در سال گذشته با حدود 6700 مقاله به رتبه هفتم دنیا دست یافتیم که به معنای 50 پله صعود در یک بازه 14 ساله است. به عبارت دیگر ما از سالی 10 مقاله جهانی به روزی 17 مقاله رسیدیم و این یک انفجار کار علمی است.

سرکار با بیان اینکه امسال هم با پشت سر گذاشتن کشور ژاپن، رتبه ششم جهان را از آن خود کردیم، گفت: ما بدون یک بنیه علمی خوب نمی‌ توانیم در توسعه تکنولوژی موفق باشیم. علم، فونداسیون توسعه تکنولوژی است. شما ممکن است یک بنا بسازید اما اگر فونداسیون آن محکم نباشد، این بنا پایدار نیست. به همین دلیل است که کشورها خیلی به بحث توسعه علمی بها می‌ دهند. ما اگر تنها به دنبال انتقال تکنولوژی برویم، در نهایت به کپی‌ کاری می ‌رسیم.

زمانی که ما شروع کردیم با 10 مقاله رتبه 59 جهان را داشتیم. سال 2001 رتبه ما 57 بود اما در سال گذشته با حدود 6700 مقاله به رتبه هفتم دنیا دست یافتیم که به معنای 50 پله صعود در یک بازه 14 ساله است

وی از تولید 5.58 درصد تولیدات علمی نانو در ایران خبر داد و تصریح کرد: ما در بحث نانو هم از نظر کمیت و هم از نظر کیفیت، وضعیت مطلوبی داریم. البته در بحث پتنت ضعف‌ هایی داریم و این ضعف ‌ها به این دلیل است که فرهنگ پتنت در کشور جا نیفتاده است.

سرکار در ادامه تاکید کرد: ما خیلی فناوری ایجاد می ‌کنیم و خیلی نوآوری داریم اما متاسفانه همه را با چاپ مقاله افشا می ‌کنیم و به نام خود در جهان ثبت نمی‌ کنیم. البته با این وجود، 40 درصد پتنت کشور در حوزه نانوتکنولوژی است و حدود 25 درصد تولیدات علمی کشور در این حوزه صورت می‌گیرد.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو، مهم ‌ترین برنامه این ستاد را رسوخ فناوری نانو در صنایع موجود و ارتقای کیفیت و کارآیی محصولات عنوان و خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیش از 170 شرکت تائید شده و ثبتی در حوزه فناوری نانو داریم که این شرکت‌ ها بیش از 330 نوع محصول تولید می‌ کنند که بعضی از اینها وارد عرصه صادرات جهانی شده است. بیش از 120 شرکت نوپا هم داریم که در مراکز رشد و پارک‌ های علم و فناوری مستقرند.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]