بی توجهی به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان

مدیر کل پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس گفت: با وجودی که دغدغمند و مطالبه گر هستیم، متأسفانه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مورد کم توجهی قرار گرفته است.

سعیدرضا کامرانی چهارشنبه ۳۱ خردادماه در جمع خبرنگاران در خصوص برگزاری ویژه برنامه‌های کانون پرورش فکری فارس در تابستان امسال، گفت: برنامه‌های کانون برای اوقات فراغت کودکان و نوجوانان امسال تحت عنوان در مسیر قله با شعار “ایمان، امید، دانایی” برگزار خواهد شد.

وی یادآور شد: بیش از هزار شعبه در سراسر کشور و ۴۲ مرکز ثابت و پنج کتابخانه سیار و شش کتابخانه پستی در فارس در اختیار کودکان و نوجوانان قرار دارد.

او ثبت نام برنامه اوقات قراغت تابستان را به دو صورت حضوری و برخط عنوان کرد و گفت: تاکنون بیش از ۶۰۰ کارگاه تخصصی در کانون‌های فارس تشکیل و کودکان ثبت نام کردند که در کنار آن کارگاه عمومی نیز پیش‌بینی شده است.

کامرانی به فعالیت‌ها و برنامه‌های اوقات فراغت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس در تابستان اشاره و بیان کرد: در تابستان ۱۴۰۲ به یاری خداوند و با همت مجموعه مربیان و همکاران کانون استان فارس فعالیت‌های مراکز کانون در سه رسته فرهنگی،هنری و ادبی برگزار خواهد شد.

او ادامه داد: این فعالیت‌ها در قالب کارگاه‌های تخصصی و عمومی به صورت حضوری و برخط ارائه می‌شود. برگزاری جشن‌های شروع فعالیت‌های تابستانی در مراکز کانون با دعوت از اعضا و والدین آنها، برگزاری کارگاه‌های تخصصی حضوری و برخط با عناوین متنوع از جمله پرورش تفکر فلسفی ( گام به گام تا اندیشه)، خوانش متون کهن، مهارتهای مثبت اندیشی، پویانمایی، کاردستی، نقاشی، سفال، شعر و داستان نویسی و نمایش خلاق، نوشتن خلاق، هنرهای تجسمی و … ویژه کودکان و نوجوانان پیش‌بیتی شده است.

به گفته کامرانی، کارگاههای عمومی در قالب فعالیت‌های کتاب محوری همچون؛ قصه گویی، شعر خوانی، معرفی کتاب، روخوانی کتاب، معرفی اماکن و شخصیت و… برگزار می‌شود.

او ادامه داد: علاوه بر فعالیت‌های اجرایی در کارگاه‌های تخصصی و عمومی، فعالیت‌های گسترده‌ای در زمینه ترویج فرهنگ قصه گویی در راستای برگزاری جشنواره بین المللی قصه گویی شامل؛ تبلیغات و اطلاع رسانی و دعوت از علاقه مندان به قصه و قصه گویی در گروههای سنی مختلف برای شرکت در جشنواره انجام می‌شود.

کامرانی با اشاره به اینکه کتابخانه سیار کانون پرورش فکری نیز در مناطق دورافتاده و حاشیه و روستایی فعالیت می‌کنند، افزود: در حال حاضر در فارس بین ۴۰تا۵۰ روستا در بخش مرکزی شیراز با جمعیت ۵۰۰ هزار نفر داریم که تنها یک کتابخانه سیار دارند. امیدواریم با رایزنی انجام شده با مسئولان، تعداد کتابخانه سیار افزایش یابد.

او با بیان اینکه فارس با ۳۷ شهرستان دارد اما هنوز در برخی از شهرستان‌ها کانون نداریم، افزود: شهر شیراز نیز تنها شش کانون دارد که حداقل باید ۲۰ کانون داشته باشیم.

کامرانی در ادامه گفت: نگاه برخی مدیران به حوزه فرهنگ جالب نیست تا جایی که کانون با سابقه نیم قرن که متولی پرورش کودکان و نوجوانان است، عضو شورای فرهنگی و عمومی فارس نیست.

او به تخریب یکی از مراکز کانون‌های پرورش فکری که در مسیر پل کابلی بود اشاره و اضافه کرد: یازده سال پیش این ساختمان تخریب شد و متاسفانه هنوز شهرداری به تعهدات خود عمل نکرده است و حتی به دنبال تخریب یکی دیگر از مراکز ما در باغ ملی به بهانه مزاحمت برای باغ هستند.

کامرانی ادامه داد: در بیشتر کشورها بهترین نقاط تفرجگاه‌ها و پارک‌ها متعلق به کودکان و برنامه‌های فرهنگی نوجوانان است.
در ادامه این نشست دستوری، معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس در تشریح برنامه های تابستانه این نهاد، گفت: در تابستان کارگاه عمومی تخصصی در رسته‌های هنری ادبی آموزش و پژوهش به صورت فعالیت حضوری برگزار می‌شود که اعضا بعد از ثبت نام در سامانه از فعالیت عمومی به صورت رایگان می‌توانند استفاده کنند.

او با اشاره به اینکه فعالیت کانون کتاب محور است، افزود: خوانش متون کهن، پویانمایی، کاردستی، نقاشی، سفالگری و نمایش خلاق هنرهای تجسمی ویژه کودکان و نوجوان در کنار کارگاه تخصصی برگزار می‌شود که علاوه بر فعالیت اجرایی فعالیت گسترده‌ای ترویج فرهنگ قصه گویی نیز به صورت جشنواره برگزار خواهد شد.

معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس، ترویج فرهنگ، هنر و ادب را از جمله فعالیت‌های کانون عنوان کرد و گفت: تاکنون سه کتاب صوتی از کانون منتشر شده و کتاب چهارم نیز در دهه امامت و ولایت رونمایی خواهد شد.

گزارش: فتانه حق پرست

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا