تبیین و بررسی مفاهیم فرهنگ و تمدن نوین اسلامی

مفاهیم فرهنگ و تمدن نوین اسلامی در سی و سومین جلسه کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی تبیین، بررسی و مقرر شد نسبت به اتخاذ یک نقطه اتکا در خصوص ارائه تعریف از موضوعات مورد بحث اقدام شود.

به گزارش سیناپرس به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، سی و سومین جلسه کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران، به ریاست علی اکبر ولایتی و با حضور اعضای کمیته تشکیل شد.

در این جلسه گزارشی از بازدید هیأت اعزامی به استان سمنان، قلعه تاریخی مغان شاهرود موسوم به قلعه جهان سوز میرزا ارائه و براساس بررسی‌های صورت گرفته و گزارش ارائه شده توسط اعضای اعزامی در خصوص وضعیت کالبدی و ضرورت و روش تملیک ابنیه مورد نظر بحث و مقرر شد تا در جلسات آتی نسبت به ارائه یک طرح و نحوه تحقق آن به لحاظ اجرایی مشخص شود. همچنین مذاکرات و توافقات صورت پذیرفته با مقامات محلی نیز در این جلسه مورد ارزیابی قرار گرفت.

در این جلسه گزارش بازدید هیأت اعزامی به استان خوزستان، محوطه تاریخی کهن شهر دانشگاهی جندی شاپور دزفول برای بررسی محوطه‌های تاریخی و امکان‌سنجی احیای مواریث ملموس و ناملموس مناطق مذکور بررسی شد. گزارش برگزاری جلسه با مقامات محلی شهر دزفول و استان خوزستان و همچنین نحوه همراهی رییس دانشگاه صنعتی دزفول در خصوص شناسایی چالش‌های پیش رو از جمله نحوه تملیک، حفاظت و تعیین حرائم برای محوطه تاریخی جندی شاپور از جمله مذاکرات بود.

در این جلسه مقرر شد دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول اقدامات لازم را برای برگزاری چهارمین کنگره بین‌المللی جندی شاپور انجام دهد و مقدمات موضوع به‌نحو کامل پیش بینی شود.

در ادامه درآمدی بر بحث فرهنگ و تمدن نوین اسلامی مبتنی بر مطالعات صورت پذیرفته قبلی ارائه شد و اعضا در خصوص مفاهیم و تعاریف مربوطه، به طرح نظرات و مباحثه پرداختند.
با توجه به عمق و اهمیت موضوع و همچنین مطالعات منتشر شده قبلی در کمیته فرهنگ و تمدن، مقرر شد ضمن استفاده از مطالعات مذکور، نسبت به اتخاذ یک نقطه اتکا در خصوص ارائه تعریف از موضوعات مورد بحث اقدام شود و در جلسات آتی کارگروه ذیربط این مباحث را پیگیری و نتایج آن را به کمیته ارائه کند.

همچنین در این جلسه طرح و بررسی چگونگی ورود به مفاهیم و مواریث فرهنگی و تمدنی و تولید محتوا در کتب آموزشی غیر درسی رده سنی نوجوانان و جوانان با هدف‌گذاری ویژه برای مخاطبان نوجوان و جوان به بحث‌های اجرایی در خصوص نحوه معرفی مواریث فرهنگی و تمدنی از طریق برگزاری نمایشگاه‌های کتاب به‌ویژه در استان‌ها بررسی شد. علاوه بر آن مقرر شد در سایر حوزه‌ها از جمله موضوعات رسانه‌ای و فضای مجازی نیز این مهم تسری لازم را داشته باشد و نحوه اجرای آن تدقیق شود.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا