روش های عجیب پزشکی تنها با مسئولیت خود پزشک اجرایی هستند

چرا استفاده از گوگل برای مشاوره پزشکی خطرناک است

کد خبر : 46121 جمعه 29 مرداد 1395 - 07:36:00

روش های پزشکی عجیب زیادی در دنیای امروزی شکل گرفته اند که برخی از افراد با مراجعه به موتور جستجوی گوگل با آنها برخورد می کنند ولی متخصصان معتقدند که استفاده از اینترنت برای یافتن راه درمان، بسیار خطرناک است و تنها باید به پزشک تکیه داشت.

گاهی اوقات برخی از پزشکان و سایر افراد حرفه ای در زمینه مراقبت های بهداشتی توصیه های بهداشتی عجیبی را به بیماران خود ارائه می دهند که باید در برابر این توصیه های خود به بیمار بسیار مراقب و مسئول باشند. با این حال اگر چه گاهی اوقات برخی از این درمان ها به نظر تا حدی غیر معمول به نظر می رسند اما نتایجی بسیار عالی در پی دارند. برای مثال برخی از پزشکان در طب خود برای درمان بیمار از زالو استفاده می کنند و یا در برخی از موارد و برای درمان برخی از اختلالات (نظیر هوس جویدن شیشه، سنگ و خاک) برای کودکان تنباکو تجویز می کنند.

بسیاری از انسان ها با خواندن محتوای یافته شده در گوگل، اعتماد خود را پزشک واقعی را از دست می دهند و به همین دلیل نیز خود را در برابر آسیب های بیشتر قرار می دهند.

این شیوه از پزشکی که "پزشکی عجیب" نام گذاری شده است تنها به درمان های دارویی محدود نمی شود. بررسی ادبیات پزشکی جوامع نشان دهنده گستردگی بسیار زیاد این نوع از درمان هایی است که کمی دور از ذهن و حتی در مواقعی خطرناک به نظر می رسد.

برخی از این شیوه های جذاب و عجیب و غریب در ابتدا بسیار ترسناک به نظر می رسند اما در حقیقت توسط پژوهشی که روش یاد شده را کلید طلایی درمان یک بیماری می داند به شدت پشتیبانی می شود و البته در نقطه مقابل نیز برخی از آنها می توانند بسیار خطرناک باشند. اغلب شیوه های درمانی به کار گرفته شده در این روش خطرناک بوده و جوابگو نیستند و در عین حال نیز تعداد روش هایی که با موفقیت روبرو بوده اند بسیار کم است.

برای مثال در نظر بگیرید که آنتی بیوتیک ها به صورت هم زمان هم باکتری های مفید و هم باکتری های مضر بدن را از بین می برند و به این ترتیب باکتری های مفید قربانی باکتری های مضر می شوند؛ بنابراین زمانی که باکتری های مفید از بین می روند، بسیاری از افراد مبتلا به نوع خاصی از عفونت می شوند که درمان آن با آنتی بیوتیک ها ممکن نیست زیرا دلیل اصلی به وجود آورده این بیماری همان آنتی بیوتیک ها بوده اند.

در رابطه با درمان این بیماری شیوه بسیار عجیبی مطرح شده است که به نظر جوابگو خواهد بود. به این ترتیب که پزشکان مدفوع یک فرد را در درون دستگاه گوارش فرد بیمار قرار می دهند. قاعدتا به این فکر می کنید که انجام این کار ممکن است موجب آسیب ها و عفونت های فراوانی شود ولی انجام این کار باعث ارائه باکتری های مفید موجب ریشه کن شدن بیماری یاد شده می شود.

در این میان بسیاری از افراد نیز به سراغ موتور جستجوی گوگل برای یافتن جواب سوال های پزشکی خود می روند و با تعدادی از این روش های عجیب و غریب آشنا می شوند. این موارد از چند جهت می توانند برای افراد خطرناک باشند. نخستین مورد این است که استفاده از اینترنت برای یافتن پاسخ، به هیچ عنوان تضمینی برای شما دربر نخواهد داشت. در دنیای واقعی اگر پزشکی تشخیص نادرست داده و یا از روشی نامناسب برای درمان شما استفاده کند، در صورت آسیب دیدن شما باید در برابر مقامات قانونی پاسخگو باشد. با این وجود این امر در استفاده از اینترنت و موتور جستجوی گوگل رسما وجود خارجی نخواهد داشت.

دومین موردی که می تواند موجب شود تا افراد در صورت استفاده از اینترنت برای یافتن پاسخ های پزشکی با خطرهای بسیار زیاد روبرو شوند نیز این است که بسیاری از انسان ها با خواندن محتوای یافته شده در گوگل، اعتماد خود را پزشک واقعی را از دست می دهند و به همین دلیل نیز خود را در برابر آسیب های بیشتر قرار می دهند.

پزشکی نیز مانند سایر علوم، پویا و رو به تحول دائمی است و به این ترتیب ممکن است شیوه پذیرفته شده برای درمان یک بیماری در یک دوره به عنوان شیوه ای بسیار خطرناک در دوره های بعدی در نظر گرفته شود. دارو و روش درمانی که امروزه در مرحله آزمایشی قرار دارد ممکن است در آینده به در درمان استاندارد تبدیل شود. خوشبختانه امروزه بررسی های دقیق و علمی در فرایند پزشکی راه یافته است و شیوه آزمون و خطا برای ارائه یک درمان منقضی شده است؛ بنابراین بیشتر پزشکان و ارائه دهندگان مراقبت های پزشکی سعی دارند تا برای ارائه شیوه درمانی و یا داروی خاصی برای یک بیماری ابتدا به شدت بر روی آن تحقیق کرده و پس از اطمینان از جوابگو بودن آن شیوه را برای بیمار توصیه کنند.

منبع: newsweek

ترجمه: آناهیتا عیوض خانی

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]