چرا حشرات جذب نور می شوند؟

اگر در طول یک عصر تابستانی در حیاط خلوت یا ایوان وقت گذرانده باشید، احتمالاً حشرات را دیده اید که در اطراف چراغ های ایوان، چراغ های خیابان یا حتی شعله آتش پرواز می کنند. به نظر می رسد برخی از حشرات مانند پروانه ها به طور طبیعی به سمت این منابع نور جذب شده و مسحور شده اند.

به گزارش سیناپرس، گاهی اوقات حشره ها حتی با لامپ ها برخورد می کنند. حال این سوال مطرح است که چرا این حشرات نور را دوست دارند؟ اگرچه حشرات پرنده، مانند مگس و پروانه به این رفتار معروف هستند، اما دانشمندان نتوانسته ‌اند دقیقاً علت جذب حشرات به نور را دریابند. با این حال، آن‌ها چند تئوری در مورد اینکه چرا حشرات به این شکل رفتار می ‌کنند، ارائه کرده‌ اند.

یکی از مشهورترین تئوری ها این است که حشرات برای هدایت سفر و حرکت خود به منابع نور متکی هستند. بسیاری از محققان بر این باورند: حشرات از منابع نور طبیعی مانند ماه یا خورشید برای کمک به ناوبری و مسیریابی استفاده می کنند، این موضوع مشابه کار دریانوردان برای هدایت کشتی های خود است که به ستاره ها تکیه می کردند. بنابراین، هنگامی که حشره ای نور لامپ را می بیند، به سمت منبع نور پرواز می کند. با این حال، اگر شب پره یا مگسی نور چراغ را با خورشید یا ماه اشتباه بگیرد، می تواند به راحتی گیج شده و شروع به چرخیدن در اطراف منبع کند.

موضوع مهم دیگر این است که بسیاری از شب پره ها از شهد گل ها تغذیه می کنند، گل هایی که به بازتاب نور فرابنفش (UV) معروف هستند.به گزارش سیناپرس، برخی از لامپ ها مقدار کمی نور ماوراء بنفش ساطع می کنند که به طور بالقوه باعث می شود حشرات گرسنه یک لامپ را با یک گل اشتباه بگیرند.

نظریه دیگر در مورد اینکه چرا حشرات جذب نور می شوند این است که در طبیعت، نور سیگنال فرار از خطر بالقوه برای حشرات است. وقتی یک حشره نور را می بیند، می فهمد که مسیری توسط شکارچی یا موانع مسدود نشده است.

این امر ممکن است توضیح دهد که چرا حشرات مستقیماً به سمت منابع نور پرواز می کنند و به نظر می رسد ناآگاهانه با لامپ ها و فانوس ها برخورد می کنند.

به گزارش سیناپرس، در نهایت، برخی دیگر از دانشمندان بر این باورند که حشرات جذب چراغ ها و آتش می شوند زیرا می دانند که حشرات دیگر نیز چنین هستند. این موجودات ممکن است شکارچیانی باشند که به دنبال غذا هستند یا خواستگارانی باشند که به دنبال جفت خود می گردند. اما واقعیت این است که پژوهشگران هنوز پاسخ ساده ای برای این سوال نداریم.

مترجم: مهدی فلاحی پناه

منبع: newscientist

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا