امکانات و نگرانی های روز افزون، در 20 سالگی گوشی های هوشمند

کد خبر : 45931 سه شنبه 26 مرداد 1395 - 17:13:20

گوشی های هوشمند دو دهه قبل با عرضه گوشی نوکیا 9000 وارد زندگی مردم شدند؛ در طی این مدت امکانات زیادی به این گوشی ها افزوده شده است و در عین حال دغدغه های روزافزونی را نیز به همراه داشته اند.

امروزه شاید زندگی بدون گوشی های هوشمند برای میلیون ها نفر در سراسر جهان امری غیرقابل تصور باشد. نقش سنتی تلفن در برقراری مکالمات صوتی تنها یکی از کاربردهای کوچک تلفن های هوشمند است؛ پیدا کردن نقشه راه، اطلاع از وضعیت هوا، ثبت لحظات از طریق عکاسی دیجیتال، گوش دادن به کانال های رادیویی و تماشای برنامه های تلویزیونی، دسترسی به وضعیت به روزشونده ی تناسب اندام و مقدار کالری در حال مصرف در هنگام پیاده روی یا دیگر فعالیت ها ، از جمله امکاناتی است که تلفن های هوشمند در اختیار کاربران قرار می دهند.
به باور برخی متخصصان، تلفن هوشمند ابزاری است که به بخشی از بدن کاربران تبدیل شده است. آنچه تلفن هوشمند امروزی را از ابتدایی ترین نمونه آن مجزا می کند نه تنها میزان قابلیت های به شدت پیشرفته و متفاوت آن که حجم و وزن آن نیز است.

**نوکیا 9000
این گوشی که به آن دایناسور دنیای گوشی های هوشمند اطلاق می شود و 15 اوت 1996 به بازار رو به رونق فناوری های ارتباطاتی ارائه شد، 397 گرم وزن داشت و برخلاف مدل های امروزی قطور بود. این گوشی هم در خدمت انجام وظایف تلفن های معمولی بود و هم قابلیت های یک کامپیوتر خانگی از قبیل ارائه مرورگر وب و نرم افزار آفیس را داشت و از امکانات دستگاه فکس نیز برخوردار بود.
نوکیا 9000 که نسبت به گوشی های هوشمند امروز توانایی های محدودی داشت، بسیار گران بود و در زمان عرضه اش در سال 1996 میلادی مبلغی معادل 1400 یورو قیمت داشت.
اما آنچه یکی از نوآوری های خلاقانه ی بشر محسوب می شود، چالش هایی را با خود به همراه آورده است. 
برای مثال این روزها مقامات شهر سئول، پایتخت کره جنوبی، از حمله 'زامبی های تلفن های هوشمند' به فضاهای شهری سخن به میان آورده اند و روان شناسان خواستار تمرین خویشتن داری کاربران از پاسخ گویی یا خواندن پیام ها و پست های شبکه های اجتماعی شده اند.
کارشناسان معتقدند، گرچه اعتیاد به گوشی هوشمند به معنی عام اعتیاد نیست اما باید استفاده از این ابزار نوین را به شکلی مطلوب مدیریت کرد.

**کاربران نگران محیط زیست
با این همه تمامی نظرسنجی های مرتبط به تلفن های هوشمند نتایج نگران کننده ای را بازتاب نمی دهند. بر اساس نظرسنجی انجام گرفته در شش کشور آمریکا، مکزیک، کره جنوبی، روسیه، چین و آلمان اکثر افراد بین 18 تا 75 سال گفته اند که تولید گوشی های هوشمند باید برای آسیب کم تر به محیط زیست بهینه شود.
بر این اساس بیش از نیمی از پاسخگویان تقاضا دارند گوشی های هوشمند طوری ساخته شوند که بتوان راحت تر آن ها را تعمیر کرد، از بین برد و بازیافت کرد.
در این میان پاسخگویان در آلمان با اکثریت بیشتری (61 درصد) معتقدند شرکت های سازنده ی تلفن مسئولیت بیش تری در قبال کارآمدی فرایند بازیافت برعهده دارند. این نظرسنجی اخیرا از سوی ایپسوس موری (Ipsos MORI) که دومین کمپانی بزرگ تحقیقات بازار و بازاریابی است، انجام گرفت.

**هشدار به زامبی ها در کره جنوبی
اگرچه به نظر می رسد که درصد قابل توجهی از کاربران به چالش های زیست محیطی ناشی از تولید بی رویه گوشی های هوشمند با استانداردهای کنونی واقف هستند، اما چالش های دیگر نظیر چالش های ترافیکی موجود، همچنان موجود است.
در سئول پایتخت کشوری که بیش از 80 درصد شهروندانش گوشی هوشمند دارند، این روزها طرحی به صورت آزمایشی به اجرا گذاشته شده است. در این طرح آزمایشی که حدود 33 هزار دلار هزینه داشته است، در برخی مسیرهای پر رفت و آمد سئول علایم مشابه علایم راهنمایی رانندگی نصب شده که از افراد پیاده رو می خواهد هنگام استفاده از تلفن های هوشمند در خیابان مراقب امنیت خود نیز باشند.
این طرح از این رو اجرا شده که تصادفات رانندگی در پنج سال گذشته در کره جنوبی سه برابر شده است. اگرچه مشخص نیست که چند درصد این تصادف ها شامل پیاده روها می شود، اما رقم بالای تصادفات مقامات کره جنوبی را به فکر و تصمیم گیری واداشته است.
در شهر آگسبورگ آلمان نیز در محل عبور از خطوط قطار برای عابرهای پیاده نوارهای قرمز نورانی نصب شده که وقتی سرشان به اصطلاح در گوشی شان است، متوجه خطر عبور قطار شوند.
به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی دویچه وله، اما مقامات شهری رکسبرگ، شهری در ایالت آیداهو آمریکا، تا آنجا پیش رفته اند که برای کسانی که هنگام عبور از خیابان همچنان مشغول استفاده از گوشی های هوشمند و 'پیام ' فرستادن هستند، 50 دلار جریمه در نظر گرفته اند.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]