معاون وزیر و رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم:

فضای اجتماعی سیاسی وامید برای آینده بهتر، از دلایل مهاجرت دانشجویان

کد خبر : 45812 دوشنبه 25 مرداد 1395 - 13:16:32

دکتر مجتبی صدیقی گفت: مشکلات علمی و کمبودهایی که در کشورهای مبدا وجود دارد، فضای اجتماعی و سیاسی در این کشورها و همچنین امید به آینده بهتر می تواند از جمله دلایلی باشد که جابجایی دانشجو را در کشورهای مختلف توجیه می کند.

دکتر مجتبی صدیقی با بیان اینکه رفت و آمد دانشجویان در دیگر کشورها سابقه طولانی دارد، عنوان داشت: با توجه به نیازهای کشورهای مختلف به محققین، این مسئله دائما در حال رخ دادن است. در واقع هم کشورها به محققین نیاز دارند و دانشجویان نیز احساس می کنند در کشورهای پیشرفته امکان ادامه تحصیل و استفاده از وضعیت علمی آنها، شرایط بهتری را برایشان رقم می زند.

وی با اشاره به آمار یونسکو گفت: در سال 1990، حدود 1.3 میلیون نفر دانشجو به کشورهای مختلف اعزام شدند. در سال2011 حدود 4.3 میلیون نفر از دانشجویان به کشورهای دیگر اعزام شدند و این آمار در سال 2016 قطعا مقدار بیشتری را به خود اختصاص داده است.

رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درباره علت مهاجرت دانشجویان به خارج از کشور برای حضور در دیگر دانشگاه ها عنوان داشت: مشکلات علمی و کمبودهایی که در کشورهای مبدا وجود دارد، فضای اجتماعی و سیاسی در این کشورها و همچنین امید به آینده بهتر می تواند از جمله دلایلی باشد که جابجایی دانشجو را در کشورهای مختلف توجیه می کند.

معاون وزیر علوم با بیان اینکه تا ده سال پیش، کشورهای مقصد کشورهای غربی مانند آمریکا و انگلیس و کانادا بود، اظهار داشت: در چند سال اخیر کشورهای جدیدی نیز به عنوان کشورهای مقصد اضافه شدند. البته این کشورها خودشان به عنوان مبدا نیز هستند و دانشجو به دیگر کشورها ارسال می کنند.

وی تصریح کرد: عملا نه می توانیم مخالف باشیم و نه موافق زیرا این پدیده در هر صورت اتفاق می افتد. دانشجویان در کشورهای مختلف احساس می کنند اگر برای ادامه  تحصیل به کشورهای دیگر بروند که امکانات بیشتر است، بدون اینکه نوعا حکومت ها و دولت ها تاثیر جدی داشته باشند، شرایط بهتری را تجربه خواهند کرد.

صدیقی درباره حمایت های دولت از مهاجرت دانشجویان ابراز داشت: بخشی از حمایت های دولت مادی است مانند اختصاص ارز مبادله ای برای دانشجویان و همچنین در خصوص سربازی نیز اقداماتی را انجام می دهیم تا بتوانند با سپردن تعهد از کشور خارج شوند. از طرف دیگر نظارت و کنترلی نیز صورت می گیرد تا دانشجویان به مکان های مناسب اعزام شوند. این کار را با اعتبار سنجی دانشگاه های کشورهای مختلف مشخص می کنیم که کدام دانشگاه مناسب است و کدام دانشگاه وضعیت مطلوبی ندارد.

برنامه "مناظره" با موضوع (فرصت ها و تهدیدات تحصیلات عالی جوانان در کشورهای خارجی) و با حضور دکتر مجتبی صدیقی معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری روانه آنتن رفت.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]