چرا پس از شکستن و ایجاد صدا در مفاصل احساس خوبی داریم؟

تقریبا بیشتر مردم هنگام خسته شدن، مفاصل انگشتان دست یا حتی گردن خود را صدا داده و به اصطلاح می شکنند. برخی از باورهای عامیانه معتقد است این عمل مضر بوده و برای بدن خطرناک است در حالی که هیچ مطالعه علمی این موضوع را نشان نمی دهد.

به گزارش سیناپرس، شکستن مفاصل به افراد احساس خوبی داده و شاید این موضوع اصلی ترین دلیل تکرار این رفتار از سوی افراد است. تصور می‌ شود که یکی از شایع ‌ترین علل ایجاد صدا در مفاصل مختلفی مانند دست و انگشتان و گردن، آزاد شدن حباب‌ های گازی در مایع سینوویال است که از فضای تنگی که در آم محبوس شده اند، فرار می ‌کنند. این مایع سینوویال یک روان کننده بین مفاصل است که از ترکیب دی اکسید کربن، نیتروژن و اکسیژن تشکیل می شود.

حال اگر مفاصل انگشت را فشار داده یا عمدا گردن خود را بچرخانید، این مفاصل صدایی تولید کرده و شما احساس خوبی را تجربه می کنید. بررسی های انجام شده نشان می دهد، شما با فضا دادن مفاصل یا حرکت سریع آن ها می توانید این حباب ‌ها را رها کرده و در نتیجه آزاد شدن این گازها، یک سری صداهای ترکیدن ایجاد می‌شود که دلیل شنیده شدن صدای شکاندن قولنج است. بررسی های علمی نشان می دهد: عضلات یا مفاصل اغلب پس از خروج این گاز احساس شل شدن و راحتی بیشتری می کنند.

به گزارش سیناپرس، در واقع دلیل اصلی احساس خوبی که پس از شکاندن قولنج مفاصل خود دارید، همین ریلکس شدن عضلات درگیر است که در نتیجه هر چقدر خسته تر باشید، این عمل برایتان لذت بخش تر می شود.

مترجم: فاطمه کردی

منبع: sciencefocus

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا