رونمایی از عینک واقعیت مجازی برای کاربردهای ساختمانی

کد خبر : 45544 جمعه 22 مرداد 1395 - 18:28:49

سخنگوی کنسرسیوم دو شرکت بومی استان هرمزگان از ارائه عینک واقعیت مجازی برای کاربردهای ساختمانی در شانزدهمین دوره نمایشگاه‌های بین‌المللی صنعت ساختمان تهران خبر داد.

محسن زارعی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: یکی از دغدغه‌های مهندسین طراح، پیش نمایش ساختمان‌ها به گونه‌ای است که کاربر بیشترین درک را از ساختمان پیش از زمان ساخت داشته باشد؛ نقشه‌های مهندسی و عکس‌های رایانه‌ای درک کافی از حس فضایی معماری را منتقل نمی‌کنند؛ اما تکنولوژی واقعیت مجازی که بیشتر به‌عنوان یک وسیله سرگرمی و بعضاً برای استفاده از فناوری‌های تلفن همراه استفاده می‌شد، این ایده را در ذهن‌مان ایجاد کرد تا با استفاده از آن پیش‌نمایش ساختمان بسیار آسان‌تر شود.

وی ادامه داد: نقشه و رندر که بیشترین استفاده برای نمایش طرح هستند، قابلیت آن را ندارند که بتوانند به‌طور دقیق اختیار نمایش را به کاربر دهند، یا حتی پویانمایی نیز فقط این قابلیت را دارد که از طرح ساختمان قسمت‌هایی از پیش تعریف شده را نمایش دهد که بسیار محدود است؛ اما تکنولوژی واقعیت مجازی با استفاده از عینک‌های مخصوص این امکان را فراهم می‌آورد که کاربر هر قسمت از طرح را بدون محدودیت دیده و حتی فراتر از آن تغییرات مورد نیاز خود را اعمال کند.

زارعی با بیان این‌که تکنولوژی واقعیت مجازی با استفاده از عینک مخصوص آن می‌تواند به کمک مهندسین طراح و کارفرمایان بیاید، افزود: این امکان که ایده آن را در نمایشگاه صنعت ساختمان به نمایش خواهیم گذاشت، به کاربر این توانایی را می‌دهد که به‌راحتی بتواند هر بخش از طرح ساختمان را مشاهده کند و کسانی هم که آشنایی با برنامه‌های شبیه‌سازی ندارند نیز می‌توانند به‌راحتی علاوه بر مشاهده فضای خاص خود در طرح را تغییر دهند.

این مهندس معمار تصریح کرد: این فناوری به تازگی در معماری مورد استفاده قرار گرفته و تعداد معدودی از دفاتر در دنیا بر روی آن کار می‌کنند، هدف ما این است که کاربر بدون محدودیت پیش از زمان ساخت فضای معماری را تجربه و تمام جزئیات آن را درک کند.

 شانزدهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان از امروز، 22 مردادماه تا 25 مرداد در محل دائمی نمایشگاه‌های تهران برگزار می‌شود.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]