قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران خبر داد:

توزیع شیرها و تجهیزات کاهنده مصرف آب از سال جاری

کد خبر : 44870 دوشنبه 18 مرداد 1395 - 09:19:54

قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: یکی از روش های مدیریت مصرف آب، استفاده از تکنولوژی های نو در تجهیزات کاهنده مصرف است. البته ابزارهای دیگری چون اقتصاد آب، تغییر و اصلاح فرهنگ و رفتار مردم و... هم می بایست مورد توجه قرار بگیرد.

علیرضا نوذری پور در گفت و گو با خبرنگار سیناپرس، با اشاره به برنامه های پیش بینی شده برای مدیریت مصرف آب تهران، اظهار کرد: شرکت آب و فاضلاب استان تهران از فصل زمستان و بهار همه تدابیر لازم را پیش بینی کرده بود که در فصل تابستان برای تامین آب شهروندان با مشکلی مواجه نشویم و خوشبختانه تا امروز هم مشکلی پیش نیامده است. در این زمینه دو مساله از اهمیت زیادی برخوردار است؛ یکی درجه حرارت و دیگری سرانه مصرف.

قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران افزود: اگر درجه حرارت با همین شدت ادامه پیدا کند، می تواند تا حدی تهدید تلقی شود. البته امیدواریم که این اتفاق نیفتد و مشکلی ایجاد نشود اما با این وجود، ما تمام تلاشمان را می کنیم.

وی یادآور شد: مردم هم می بایست در این روزها که روزهای اوج مصرف آب است با ما همکاری کنند و از مصارف غیرضرور مثل شستن خودرو و پیاده روها و... بپرهیزند. انشالله با کمک مردم از این ایام به خوبی عبور خواهیم کرد.

نوذری پور در پاسخ به این پرسش که آیا برنامه توزیع شیرها و تجهیزات کاهنده مصرف، اجرایی شده است؟ گفت: ما به دنبال این بودیم که مجوز لازم را اخذ کنیم که خوشبختانه این مجوز صادر شده است. در این راستا، نقطه ای را در شهر تهران به عنوان پایلوت انتخاب کردیم. اینجا هم به یاری مردم نیازمندیم چراکه این یک بحث اقتصادی است. یعنی شما باید یک سری شیرآلات را تعویض کنید که قیمت آن را مصرف کننده بپردازد. البته قرار بر این است که با ارایه تسهیلات، این هزینه را از قبوض دریافت کنیم.

قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران ادامه داد: چنانچه موفق شویم این برنامه را در نقطه پایلوت به خوبی اجرا کنیم، انشالله در طول سال به دیگر نقاط استان تهران هم تسری خواهیم داد. قطعا یکی از روش های مدیریت مصرف آب، استفاده از تکنولوژی های نو در تجهیزات کاهنده مصرف است. البته ابزارهای دیگری چون اقتصاد آب، تغییر و اصلاح فرهنگ و رفتار مردم و... هم می بایست مورد توجه قرار بگیرد. چراکه این موارد روی یکدیگر تاثیر می گذارند.

وی با بیان اینکه امسال برنامه خاصی برای قطع آب مشترکان پرمصرف پیش بینی نشده است، تصریح کرد: خوشبختانه در سال آبی جاری از نعمت بارش های آسمانی برخوردار بودیم و وضعیت ذخایرمان نسبتا خوب است. در کنار این، میزان مصرف هم متعادل بوده و شاهد رشد خاصی نبودیم. بنابراین قصد نداریم که مردم را آزار دهیم. تنها از همشهریان عزیز تقاضا می کنیم که در مصرف بهینه آب همکاری کنند.

اگر مصرف آب، مصرف متعادل و بهینه ای باشد، انشالله در پاییز هم مشکلی نخواهیم داشت. ولی این موضوع تابعی است از رفتار مصرف کنندگان. اگر که همکاری کنند، به مشکلی بر نخواهیم خورد

نوذری پور در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه پیش بینی ها حکایت از پاییز کم باران همراه با تاخیر در زمان شروع بارش هاست. آیا برای تامین آب در فصل پاییز نگرانی وجود دارد؟ خاطرنشان کرد: اگر مصرف آب، مصرف متعادل و بهینه ای باشد، انشالله در پاییز هم مشکلی نخواهیم داشت. ولی این موضوع تابعی است از رفتار مصرف کنندگان. اگر که همکاری کنند، به مشکلی بر نخواهیم خورد.

وی افزود: ما پروژه هایی برای مدیریت آب داریم که از آن جمله خط کمربندی رینگ تهران موسوم به قمر بنی هاشم است که در حال پیشرفت بوده و در نقاطی اصلاح خواهد شد. این رینگ به تقویت سیستم آبرسانی تهران کمک می کند. علاوه بر این، امیدواریم تصفیه خانه ششم که همکاران ما در شرکت آب منطقه ای مشغول به ساختش هستند، به موقع وارد مدار شود تا از همه ظرفیت های موجود استفاده کنیم.

قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران در پایان عنوان کرد: امسال مناقصه مدول دوم تصفیه خانه هفتم را هم اجرا خواهیم کرد که به زودی پیمانکار آن مشخص می گردد. این کار در راستای برنامه ای است که می بایست هر دو سه سال یکبار، سامانه جدیدی به تامین و تصفیه و ذخیره و انتقال آب در تهران افزوده شود.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]