کد خبر : 44780 چهارشنبه 13 مرداد 1395 - 13:43:06
مصرف-روزانه-امگا-3-برای-بیماران-قلبی-ضروری-است

مصرف روزانه امگا 3 برای بیماران قلبی ضروری است

نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد، افرادی که دچار حمله قلبی شده اند با مصرف دوز روزانه امگا 3 می توانند خطر بروز مشکلات قلبی متعاقب این حمله را کاهش دهند.

 زمانی که فرد دچار حمله قلبی می شود، قلب صدمه می بیند و خطر بروز مشکلات قلبی در وی بیشتر می شود اما بر اساس نتایج این مطالعه جدید، با مصرف یک دوز روزانه امگا 3 این خطر کاهش می یابد.در این مطالعه، محققان متوجه شدند که زخم عضله قلب بیمارانی که پس از حمله قلبی هر روز به مدت شش ماه دوز بالای اسیدهای چرب امگا 3 مصرف می کردند نسبت به بیمارانی که دارونما مصرف کرده بودند، کاهش یافت و عملکرد قلبی آنها بهتر بود.دکتر ریموند وانگ مدیر تصویربرداری رزونانس مغناطیسی قلب در بیمارستان بریگهام و زنان در بوستون، و همکارانش یافته های مطالعه خود را در مجله Circulation منتشر کردند.

حمله قلبی زمانی واقع می شود که جریان خون به بخشی از عضله قلب مسدود می شود و در نتیجه، قلب را از اکسیژن محروم می سازد و به آن صدمه می زند.
بر اساس اعلام انجمن قلب آمریکا، میزان آسیب عضله قلبی که به دنبال یک حمله قلبی بروز می کند به اندازه منطقه ای از قلب که از اکسیژن محروم شده است و طول مدت این محرومیت، بستگی دارد.
روند ترمیم قلب بلافاصله پس از حمله قلبی آغاز می شود و به طور متوسط هشت هفته طول می کشد، اما این روند معمولا شامل تشکیل بافت زخم - یا فیبرز-می شود که می تواند ساختار و عملکرد قلب را تغییر دهد.
چنین اختلالاتی می تواند خطر بروز سایر عوارض قلبی از جمله ضربان نامنظم قلب و نارسایی قلبی را افزایش دهد.
محققان در این مطالعه به بررسی این موضوع پرداختند که چگونه اسیدهای چرب امگا 3 می توانند یک گزینه درمانی مناسب برای بیماران حمله قلبی باشد.
اسیدهای چرب امگا 3 برای سلامت انسان ضروری تشخیص داده شده اند اما بدن قادر به تولید آنها نیست و بنابراین لازم است که از طریق منابع غذایی مانند روغن ماهی از جمله ماهی سالمون و تن -- گیاهان و مغز خشکبار و مکمل های غذایی تامین شود.
براساس مطالعات قبلی، نشان داده اند که امگا 3 می تواند موجب افزایش احتمال زنده ماندن بیماران پس از حمله قلبی شود اما به گفته دکتر وانگ و گروه تحقیقاتی وی ، مکانیسمی که امگا 3 موجب بروز این تاثیر می شود، همچنان نامشخص است.محققان برای بررسی این موضوع 360 بزرگسال را که سابقه حمله قلبی داشتند، مورد مطالعه قرار دادند.آنها این افراد را به صورت تصادفی به دو دسته تقسیم کردند و به یک دسته برای مدت شش ماه بعد از حمله قلبی روزی یک قرص امگا 3 چهار گرمی به علاوه داروهای معمول آنها را دادند و به گروه دوم علاوه بر داروهای معمول، دارونما دادند.
محققان، ساختار و عملکرد قلب افراد شرکت کننده در این مطالعه را در طول مطالعه و در پایان آن بررسی کردند. این بیماران همچنین برای هرگونه عارضه جانبی تحت نظر قرار داشتند و تحت آزمایش های منظم خونی به منظور اطمینان از مصرف امگا 3 قرار گرفتند.پژوهشگران در مقایسه با بیماران حمله قلبی که دارونما مصرف کرده بودند، متوجه شدند که زخم عضله قلبی غیر آسیب دیده و شاخص حجم پایان سیستولی بطن چپ بیمارانی که امگا 3 مصرف کرده بودند، به ترتیب 5.6 و 5.8 درصد کاهش یافت. به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی مدیکال نیوز تودی،بر اساس این نتایج، محققان معتقدند که مصرف یک دوز روزانه امگا 3 برای بیماران حمله قلبی ضروری است.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]