توصیه پلیس فتا ی فارس به مردم در صورت خرید از فروشندگان سیار

رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان فارس از دستگیری از یک باند کلاهبرداری از طریق دستگاه اسکیمر خبر داد و افزود: این گروه، با استفاده از دستگاه اسکیمر، کارت‌های بانکی خریداران را کپی و از این طریق کلاهبرداری کرده‌اند.

به گزارش سینا پرس فارس، سرهنگ امیرحسین سلیمانی در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به طرح شکایت از سوی ۱۸۰ شاکی در این پرونده، گفت: برآورد می‌شود که این باند اقدام به کپی حدود ۸۰۰ قطعه کارت بانکی و برداشت حدود ۸ میلیارد تومان از حساب مردم کرده باشند. لذا از کسانیکه با این شیوه مورد کلاهبرداری قرار گرفته‌اند، درخواست می‌شود که برای طرح شکایت و پیگیری به پلیس فتا مراجعه کنند.

سلیمانی در ادامه به عملکرد هشت ماه گذشته پلیس فتا در فارس پرداخت، و با اشاره به اینکه ۹۹ درصد پرونده‌های مطرح در این مرکز تخصصی منجر به کشف شده است، افزود: بیشترین فراوانی جرائم مربوط به حوزه مالی و اقتصادی است.

رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان فارس افزود:  ۲۵ درصد جرائم مربوط به برداشت پول و فیشینگ، ۱۵ درصد جرائم در سایت‌های قمار، شرط بندی، اخاذی و تهدید، ۴۹ درصد کشفیات در حوزه کلاهبرداری و ۱۰ درصد پرونده‌ها در حوزه هتک حیثیت و انتشار عکس و… بوده است.

سلیمانی همچنین با اشاره به اینکه ارسال لینک‌های آلوده از طریق پیامک که عمدتا کلاهبرداری است، اضافه کرد: در هشت ماه گذشته ۲۷ باند مهم کلاهبرداری در استان فارس و سایر استان‌ها، ۱۹ باند در حوزه اینترنتی ۴ باند اسکیمر و ۴باند فیشینگ در حوزه فیشینگ شناسایی و ۱۰۵ میلیارد و ۶۹۵ میلیون تومان به مال باختگان عودت داده شده است. 

رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی فارس همچنین گفت: مردم در مراجعه به فروشنده‌های سیار، برای خرید کالا دقت کنند و حتما خودشان کارت بکشند و رمز را در اختیار قرار فروشنده قرار ندهند.

سلیمانی افزود: شهروندان همچنین باید نسبت به کالاهایی که زیر قیمت بازار به فروش می‌رسد، شک کنند چرا که ممکن است کلاهبرداری پشت آن باشد.

او یکی از موضوعات مهم را دریافت پیامک حاوی لینک دانست و با بیان اینکه چنین موردی پرونده‌های زیادی را به خود اختصاص می‌دهد، گفت: شهروندان برای انجام خریدهای اینترنتی، تنها از مراکز و فروشگاه‌هایی خرید انجام دهند که دارای نماد الکترونیک است و هنگام خرید حتما به نشانی دقت کنند.

رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان فارس تاکید کرد که فضای مجازی و تلفن همراه محل مناسبی برای ذخیره اطلاعات خصوصی نیست و شهروندان نسبت به این موضوع آگاه باشند.

گزارش: محمدرضا قشقایی زاده

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا