دو شرکت مرکز رشد دانشگاه آزاد استان مرکزی دانش‌بنیان می‌شوند

‌دکتر احمد محمدی در گفت‌وگو با ایسنا، ‌افزود: دانشگاه آزاد اسلامی در سطح استان دارای مراکز رشد زیرنظر دانشگاه آزاد استان و یک مرکز در زیرمجموعه پارک علم و فناوری است.همچنین هم اکنون، حدود هشت شرکت نیز به عنوان هسته پذیرفته شده‌اند تا به ثبت برسند.

وی افزود: مراکز رشد زیرمجموعه دانشگاه آزاد در حال حاضر شامل سه مرکز در شهرستان‌های اراک، خمین و ساوه است.

استادیار گروه مکانیک بیوسیستم دانشگاه آزاد اراک با بیان اینکه در این مراکز در فیلدهای مختلف فعالیت می‌شود، ادامه داد: مرکز تحقیقات گیاهان دارویی این دانشگاه، از حدود 9 شرکت تولیدی بیرونی حمایت می‌کند و این شرکت‌ها نیز تحت نظارت این مرکز تحقیقات فعالیت می‌کنند.

وی سایر زمینه‌های فعالیت مراکز رشد مذکور را در حوزه تولید سیستم‌های آبیاری کلاسیک، بارانی، قطره‌ای، آب‌پاش‌ها و..، عنوان کرد و افزود: شرکت دیگری که به صورت دانش‌بنیان نیز درآمده است، مشغول طراحی و تولید سیستم‌های نوین ادوات کشاورزی است.

رئیس مرکز رشد فناوری‌های نوین بیوسیستم و صنایع تبدیلی ادامه داد: سیستم کنترلی برای ترموستات‌های گازی، فعالیت در حوزه آی‌تی و شبکه و… از دیگر فعالیت‌ها هستند. 

وی افزود: تا پیش از این، مرکز رشد دانشگاه آزاد اقماری بوده و به تازگی به صورت ثابت و تحت مجموعه دانشگاه آزاد درآمده است. با این وجود تعدادی شرکت همچون مدیریت صنعت در حوزه تجاری‌سازی فعالیت می‌کنند. 

محمدی با اشاره به اینکه فعالیت‌ها و پروژه‌ها براساس نوع کار تجاری‌سازی می‌شوند، بیان کرد: مرکز می‌تواند خود تجاری‌سازی انجام دهد، با دانشگاه مشارکت داشته باشد، از صندوق شکوفایی و نوآوری با وام‌های دولتی چهار درصد بهره ببرد و یا از صندوق دانشگاه کمک بگیرد.

استادیار دانشگاه آزاد در خصوص نوع حمایت‌ها نیز تصریح کرد: حمایت مرکز رشد شامل در اختیار قرار دادن فضای کار به محققان است تا زمانی که تحقیقات نمونه‌سازی شود. این روندها مرحله به مرحله پیش می‌رود تا به معاونت اقتصاد دانش‌بنیان برسند.

وی درباره اعتبارات مربوطه، گفت: اعتباری که برای مرکز رشد اختصاص یافته از سوی خود دانشگاه تامین می‌شود. برای مرحله اول که پیش رشد نام دارد براساس نوع کار تا 10 میلیون تومان به همراه فضای کار کمک می‌شود. بر همین اساس در مرحله رشد تا نمونه‌سازی نیز تا 30 میلیون تومان کمک می‌کنیم و در مرحله آخر یعنی تجاری‌سازی وارد اقتصاد دانش‌بنیان شده و مشارکت یا عدم مشارکت دانشگاه مطرح می‌شود.

رئیس مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی اراک اظهار کرد: مرکز رشد دانشگاه آزاد اراک حدود پنج الی شش سال پیش اقماری و زیر مجموعه پارک علم و فناوری بوده است، اما مجوز مرکز فعلی در دانشگاه در اواخر سال 94 صادر شد و این تعداد شرکت‌های مذکور در این مدت کوتاه ثبت شدند.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا