کد خبر : 38790 یکشنبه 09 خرداد 1395 - 20:36:57
روند-فرسایشی-ژنتیکی-گونه‌های-مختلف-جانوری-در-کشور-افزایش-یافته-است

روند فرسایشی ژنتیکی گونه‌های مختلف جانوری در کشور افزایش یافته است

سیناپرس: رئیس کارگروه زیست‌بانک‌ها و ذخایر ژنتیکی و زیستی ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نسبت به افزایش روند فرسایشی ژنتیکی گونه های مختلف جانوری در کشور هشدار داد.

به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بهزاد سرخی گفت: لایحه حفاظت از منابع ژنتیکی در مجلس در مرحله نهایی شدن است و امیدواریم در سال جدید بتوانیم با رویکرد ملی و بین‌المللی و ثبت این ذخایر به راهکاری مناسب برای حفاظت و بهره‌برداری صحیح از منابع ژنتیکی دست یابیم.
وی افزود: در دو سال اخیر ستاد توسعه زیست‌فناوری به دلایلی نتوانسته‌ است از بانک‌های ژن حمایت های مالی داشته باشد که امیدواریم امسال این حمایت ها صورت گیرد.
سرخی در خصوص گونه‌‌های در حال انقراض گفت: این بحث پیچیدگی بسیاری دارد و نیازمند حمایت مالی و معنوی و عملکرد مناسب واحد حفاظت درون زیستگاه (In-situ Conservation) مجموعه دستگاه ها و بخش های مرتبط با ذخایر ژنتیکی به خصوص سازمان های ذیربط در امر محیط زیست، جنگل، مرتع و جهاد کشاورزی است.
وی بیان کرد: راه‌سازی، سدسازی، گسترش شهرنشینی، افزایش چرای دام، بلایای طبیعی، تغییر اقلیم، روند نامتناسب اکوتوریسم و بهره برداری بی رویه مصرف کنندگان گونه های ژنتیکی از مراتع و زیستگاه های طبیعی کشور، حیات گونه های گیاهی و جانوری را با خطر روبرو کرده است.
رئیس کارگروه زیست‌بانک‌های ستاد توسعه زیست فناوری اظهار کرد: همه این عوامل نه تنها حیات گونه‌های گیاهی و جانوری و سایر موجودات را با خطر مواجه کرده، بلکه روند فرسایش ژنتیکی گونه های مختلف را تشدید کرده است.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]