کد خبر : 36446 یکشنبه 12 اردیبهشت 1395 - 22:07:35
دیابتی‌ها-سیگار-را-ترک-کنند

دیابتی‌ها سیگار را ترک کنند

پژوهشگر دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه به مبتلایان دیابت توصیه کرد: در صورتی که سیگاری هستید سیگار را ترک کنید چرا که مصرف سیگار می‌تواند موجب کاهش جریان خون در پاهایتان شود.

نادر آقاخانی در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: هنگامی که فردی به دیابت مبتلا می‌شود، مهم است که پای خود را به طور منظم برای یافتن نشانه‌ای از آسیب بررسی کند زیرا ممکن است بریدگی یا تاولی رخ داده باشد که فرد متوجه نشده است.

وی به برخی از دلایلی که افراد مبتلا به دیابت نسبت به بروز صدمه آسیب پذیرتر هستند اشاره کرد و افزود: آسیب عصب، جریان خون ضعیف در پاها، تغییرات پوستی، ناهنجاری عضوی از جمله دلایلی است که موجب می شود افراد مبتلا به دیابت نسبت به بروز صدمه آسیب پذیرتر شود.

آقاخانی گفت: افراد مبتلا به دیابت ممکن است به تدریج توانایی احساس درد، سرما یا گرما را از دست بدهند در نتیجه ایجاد یک تاول یا زخم بدون متوجه شدن بروز آن امکان پذیر است که می تواند منجر به عفونت شود.

وی ادامه داد: آسیب عصبی می‌تواند موجب آسیب‌های مفصلی منجر به ناهنجاری‌های آناتومیکی پا شود و افراد مبتلا به دیابت دچار انگشتان تغییر شکل یافته بیشتر مستعد ابتلا به عفونت‌ها هستند.

آقاخانی با بیان اینکه ابتلا به بیماری دیابت احتمال قطع عضو را افزایش می دهد، افزود: بهبود مراقبت کلی دیابت در دهه گذشته میزان قطع عضو غیرتروماتیک اندام تحتانی را 65 درصد کاهش داده است و بیش از نیمی از این نوع از قطع عضو هنوز هم در افرادی رخ می دهد که بیش از 20 سال مبتلا به دیابت هستند.

پژوهشگر دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه در خصوص نحوه مراقبت از پا در افراد دیابتی گفت: پای خود را به طور روزانه و از نظر وجود پینه و میخچه، تاول، خشکی پوست، ترک، قرمزی و تورم و ناخن‌های عفونی بررسی کنید. پینه پاشنه می تواند ترک خورده و عفونی شود. اگر برای چک کردن پای خود دچار مشکل هستید از یک آینه استفاده کنید یا از کسی بخواهید تا پاهایتان را بررسی کند.

وی با اشاره به اینکه باید از خشکی پوست خود جلوگیری کرد، ادامه داد: از راه رفتن با پای برهنه خودداری کنید و برای محافظت از پاها کفش یا جوراب بپوشید و کفش‌های راحتی بخرید و در صورت لزوم از لایه‌های محافظ در آن استفاده کنید.

عضو هیات علمی دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه به دیابتی‌ها توصیه کرد: در صورتی که سیگاری هستید سیگار را ترک کنید چرا که کشیدن سیگار می تواند موجب کاهش جریان خون در پاهایتان شود.

آقاخانی تصریح کرد: اگر فرد به زخم پای دیابت مبتلاست باید پای فرد در هر بار ویزیت و حداقل هر سه ماه یک بار چک شود.

کلید واژه ها: دیابت سیگار جریان خون
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]