کد خبر : 35390 سه شنبه 31 فروردین 1395 - 18:55:26
برگزاری-کارگاه-«گذر-عطارد-از-مقابل-خورشید»-در-تبریز

برگزاری کارگاه «گذر عطارد از مقابل خورشید» در تبریز

کارگاه «گذر عطارد از مقابل خورشید» به مناسبت چهارصدمین سالگرد معرفی تئوری گذر توسط گالیله در تاریخ 20 اردیبهشت 1395 (9 می 2016 ) توسط پژوهشکده فیزیک کاربردی و ستاره شناسی دانشگاه تبریز با همکاری انجمن نجوم آیاز تبریز برگزار خواهد شد.

دکتر اصغر عسگری رئیس پژوهشکده فیزیک کاربردی و ستاره شناسی دانشگاه تبریز با اعلام اینکه انجام رصد گذر عطارد بر روی خورشید به خصوص گذر از تاج خورشید و استفاده از نتایج این رصد علمی، نگاه انسان نسبت به ارائه مدل عالم را مشخص می‌کند، گفت: در 400 سال پیش به علت تکنولوژی ضعیف رصد، دست یافتن به مدل صحیح امکان‌پذیر نبوده است. ولی امروزه با پیشرفت‌های علمی در عصر فضا، امکانات رصدی و آزمایشگاهی و دستیابی به صحت تئوری نسبیت انیشتین، تجهیزات و رصدهای فضایی، دید ما نسبت به جهان کاملا متفاوت بوده و با تکیه بر نظریه نسبیت عام انیشتین و با رصد گذر عطارد، می‌توان به نتایجی جدید در مورد مدار سیارات به دور خورشید دست یافت و همچنین، پیش بینی مدل جدیدی برای عالم، ارائه کرد.

وی درباره برنامه‌های کارگاه گذر نادر عطارد در تبریز اظهار داشت: تکنیک‌های رصدی اجرام سماوی، انتشار امواج و نقش آنها در گرمایش خورشید و نقش پراهمیت گذر در کشف سیارات فرا خورشیدی از موضوعات این کارگاه است. دکتر میرحجت کرمانی، دکتر حسین عبادی از دانشگاه تبریز و مهندس امیر حسن‌زاده از موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران مدرسان ویژه این کارگاه خواهند بود.

وی افزود: رصد گذر عطارد نیز همزمان با شروع این پدیده در محوطه پژوهشکده با همکاری انجمن نجوم آیاز تبریز انجام خواهد گرفت و در پایان کارگاه به شرکت کنندگان گواهی پایان دوره اعطا خواهد شد.

به گزارش ایسنا، علاقمندان به شرکت در این کارگاه برای ثبت به نشانی http://riapa.tabrizu.ac.ir مراجعه کنند.

کلید واژه ها: عطارد خورشید تبریز
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]