کد خبر : 3491 یکشنبه 17 اسفند 1393 - 06:39:06
کنترل-اشتها-و-رفتار-وسواسی-توسط-یک-دسته-سلول-عصبی

کنترل اشتها و رفتار وسواسی توسط یک دسته سلول عصبی

سیناپرس: مطالعه جدیدی نشان می دهد که دسته ای مشخص از سلول های عصبی در نبود غذا به انجام رفتارهای تکراری که در اختلال وسواسی- اجباری دیده می شود روی می آورند.

مدارهای عصبی مسئول ایجاد رفتارهای انعطاف پذیری که در راستای دستیابی به اهداف مختلف انجام م یدهیم هستند. اما گروهی از پژوهشگران دانشگاه ییل در ایالات متحده به تازگی توجه شدند که دسته ای از نورون ها در هیپوتالاموس که در اصل کنترل غذا خوردن را بر عهده دارند، کارکردهای دیگری نیز از خود نشان می دهند. این سلول های عصبی که Agrp نام دارند، در موش ها در مواردی که غذایی در میان نیست به کنترل رفتارهای تکراری می پردازند.

این تیم پژوهشی به بررسی رفتار موش ها پس از فعال سازی نورن های Agrp پرداخت. آنها به این نتیجه رسیدند که در نبود غذا، موش ها به رفتارهایی تکراری نظیر بازی با تیله های سنگی می پردازند. همچنین مشخص شد که این رفتارها هدفمند بوده و ربطی به اضطراب ندارد. د رواقع بخشی از مغز که به غذا خوردن ربط دارد، به رفتارهای پیچیده دیگر نیز می پردازد.

این یافته  نشان می دهد که این بخش های مغز ممکن است در بروز برخی اختلالات و بیماری های روانپزشکی نظیر کم خوری عصبی و سایر رفتارهای وسواسی ارتباط داشته باشند.

این مقاله در نشریه Cell منتشر شده است. 

کلید واژه ها: نورون‌ سلول عصبی وسواس غذا
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]