کد خبر : 3472 شنبه 16 اسفند 1393 - 13:12:50
تولید-یک-دام-نوری-برای-ارتقای-حافظه‌-رایانه‌های-کوانتومی

با همکاری محقق ایرانی صورت گرفت

تولید یک دام نوری برای ارتقای حافظه‌ رایانه‌های کوانتومی

محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) با همکاری «فراز نجفی»، ایده سیستم‌های محاسباتی مبتنی بر اسپین‌های اتمی کنترل‌کننده را ارتقا دادند.

به گزارش ایسنا، تیم تحقیقاتی موسسه فناوری ماساچوست به رهبری «اریک انگلوند» با همکاری آزمایشگاه ملی بروکهاون، با تولید آینه‌های ریز برای به دام‌انداختن نور موجود در اطراف اتم‌های ناخالصدر بلورهای الماس، به طور قابل‌توجهی کارآیی انتقال اطلاعاتی درباره وضعیت‌های اسپین الکترونیکی اتم‌ها توسط فوتون‌ها را افزایش داده‌اند.

تصور می‌شود وجود چنین رابط‌های اسپین-فوتونی برای متصل‌بودن حافظه‌های کوانتومی از راه دور ضروری است و این مولفه‌ها می‌توانند دریچه‌ جدیدی را در حوزه ساخت رایانه‌های کوانتومی و سیستم‌های رمزنگاری فواصل طولانی بگشایند.

زمان انسجام اسپین - مدت زمانی که حافظه کدبندی‌شده در وضعیت اسپین الکترون دوام می‌آورد - بیش از 200 میکروثانیه است؛ زمان انسجام طولانی برای سیستم‌های محاسباتی کوانتومی و شبکه‌های زمرنگاری طیف طولانی، ضروری است.

این تحقیقات، شیوه‌ جدیدی را برای بسط‌‍ دادن زمان ذخیره‌سازی حافظه‌های کوانتومی در جامداتی نشان می‌دهد که به طور کارآمدی با فوتون‌ها جفت می‌شوند؛ این امر برای مقیاس‌بندی چنین حافظه‌های کوانتومی برای ساخت سیستم‌های و شبکه‌های محاسباتی کوانتومی کارآیی دارد.

نتایج این تحقیق در مجله Nature Communications قابل‌مشاهده است.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]