اولین پیروزی انسان در مقابل هوش‌مصنوعی گوگل در بازی چین باستان

کد خبر : 33132 دوشنبه 24 اسفند 1394 - 03:16:02

لی سدول،استاد بزرگ بازی گو(GO) بعد از سه باخت متوالی در مقابل هوش مصنوعی گوگل سرانجام توانست یک پیروزی را برای خود در سئول ثبت کند. بازی فکری گو یک بازی متعلق به چین باستان است که پیچیده‌تر از شطرنج به حساب می‌آید.

پيش از اين AlphaGo توانسته بود لی سدول را در سه مسابقه پياپي شكست دهد. تصور اینکه کامپیوترها بتوانند بازی «گو» را که متعلق به چین باستان است، با مهارت بالایی بازی کنند، تا به امروز دور از ذهن به نظر می‌رسید.  alphaGo برنامه‌اي است كه توسط شركت Deepmind توسعه يافته است. گوگل در سال 2014 اين شركت را خريداري كرده بود.

هوش مصنوعی Alpha Go توانایی یادگیری دارد و بر اساس شبکه‌های عمیق عصبی (Deep Neural Networks) کار می‌کند. قرار  بود اگر لی در مقابله با Alpha Go برنده شود، یک میلیون دلار جایزه دریافت کند. از مجموع پنج بازي اما اين استادبزرگ تاكنون سه بر يك عقب است و حتي در صورت بردن بازي بعدي كه سه‌شنبه برگزار مي‌شود هم نمي‌تواند پيروزي نهايي را كسب كند.

پيش از اين برای سال‌ها بسياري تصور مي‌كردند كه در بازی گو هیچ‌وقت کامپیوتر نمی‌تواند بر انسان پیروز شود.

گو بازي پيچيده‌اي است اما قوانين ساده‌اي دارد. بازی  روي تخته‌اي انجام مي‌شود كه یک جدول ۱۹ در ۱۹ روي آن رسم شده است. بازی دو نفره است و یک نفر مهره‌های سفید و نفر دوم مهره‌های سیاه دارد. هر بازيكن باید به نوبت مهره‌های خود را روی تقاطع بین هر چهار خانه‌ قرار دهند. در حقیقت تعداد تقاطع‌ها در هر ردیف ۱۹ عدد است نه تعداد خانه‌ها. هرکدام از بازیکن‌ها باید سعی کند با استفاده از مهره‌های خودش، مهره یا زنجیره‌ای از مهره‌های حریف را به طور کامل محاصره کند و در عین حال نگذارد مهره‌های خودش محاصره شوند. مهره‌های محاصره شده از روی تخته برداشته می‌شوند و در نهایت بازیکنی برنده است که مهره‌های بیشتری روی تخته داشته باشد.

به گزارش خبرآنلاین،براي برنده شدن در اين بازي اما بايد تحليل‌هاي پيچيده‌اي صورت بگيرد. آنالیز کامپیوتری این بازی هم به همين خاطر كاري بسياري پيچيده است. تخته خیلی بزرگ و تعداد حرکت‌های ممکن برای مهره‌ها  بسيار بسيار زياد است.  بعد از پنج دست بازی کردن، تخته‌ بازی می‌تواند بیش از پنج تریلیون آرایش مختلف از مهره‌ها به خود دیده باشد و در کل تعداد حالت‌های قرارگیری مهره‌ها روی تخته به چیزی بیش از ۱۰ به توان ۱۰۰ حالت می‌رسد.

نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]