شناسایی 6 گونه جدید پرنده در قشم

کد خبر : 33003 شنبه 22 اسفند 1394 - 09:56:38

مدیر حفاظت محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم با اشاره به حضور یک گروه سه نفره از پرنده شناسان اتریشی در این جزیره، گفت: بر اساس تحقیقات این گروه، 6 گونه جدید به فهرست پرندگان قشم اضافه شده است.

 سیدمحمد هاشم داخته روز شنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: این گونه های جدید جزء پرندگان کنار آبزی و گنجشک سانان هستند و بزودی اطلاعات دقیق درباره نام علمی آنها در مقاله های بین المللی منتشر می شود.وی با بیان اینکه فهرست پرندگان قشم، نیمی از گونه های گزارش شده در ایران را در برمی گیرد و هر روز در حال کامل تر شدن است، گفت: مطالعات جدید نشان می دهد 245 گونه از 509 گونه پرنده ای که تاکنون در کشورمان شناسایی شده اند، در این جزیره قابل مشاهده است.

داخته ادامه داد: جزیره قشم هرچند از نظر وسعت افزون بر یک هزار برابر کوچکتر از کشورمان است، اما حدود نیمی از تنوع پرندگان ایران را در خود جای داده است که این موضوع در نوع خود بی نظیر ارزیابی می شود.
وی یادآوری کرد: در مدت حدود نیم قرن (از سال 1968 میلادی تاکنون) مطالعات بی شمار درخصوص پرندگان جزیره قشم صورت گرفته است و تا قبل از مطالعات این تیم پرنده شناسی، 239 گونه پرنده در جزیره قشم شناسایی شده بود.
داخته اعضای تیم اتریشی پرنده شناسان را متشکل از «کریستین شولز» استاد گروه بوم شناسی جانوران نواحی حاره دانشگاه ویَن اتریش، «لیندر خیل» پرنده شناس و عکاس حیات وحش و مارتین سوانژاک دانشجوی پرنده شناسی دانشگاه ویَن اعلام کرد.
وی با بیان اینکه این سه محقق در یک سفر 14 روزه، اقدام به شناسایی پرندگان جزیره پهناور قشم کردند، اظهار کرد: این گروه در هفته نخست از طریق دوربین های دوچشمی و تلسکوپ و در هفته دوم با استفاده از تور و زنده گیری، اقدام به پایش و حلقه گذاری پرندگان کردند.
مدیر حفاظت محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم اضافه کرد: این گروه سه نفره در مدت دو هفته 150 گونه پرنده را در جزیره مشاهده و شناسایی کردند که شامل بیش از نیمی از تمام گونه های پرندگانی است که تا کنون در قشم شناسایی و گزارش شده اند.
داخته با بیان اینکه جزیره قشم برای بسیاری از گونه های مهاجری که از خلیج فارس عبور می کنند محلی مناسب برای استراحت و تجدید قوا است، گفت: دلیل تنوع حیرت انگیز پرندگان این جزیره تنوع زیستگاه ها و وجود زیستگاه های طبیعی و بکر ارزیابی می شود.
وی جزیره قشم را دارای ظرفیت بالایی از لحاظ جذب گردشگران علاقه مند به حرفه پرنده نگری معرفی کرد و افزود: اگر محققی فقط برای چند روز در این جزیره مشغول پرنده نگری شود، می تواند بیش از یکصد گونه از پرندگان را مشاهده و رصد کند.
داخته با بیان اینکه بسیاری از این پرندگان مختص ناحیه مرکزی آسیا هستند و پرنده شناسان غربی آنها را در پهنه وسیع اروپا مشاهده نکرده اند، گفت: از این منظر سفر پرنده شناسان اروپایی به جزیره قشم برای یک دوره پرنده شناسی، بسیار جذاب و منحصر به فرد است.
جزیره قشم با مساحتی حدود یک هزار و 500 کیلومتر مربع، واقع در شمال تنگه هرمز، از نظر تنوع زیستی و حضور گونه های جانوری و گیاهی جایگاه منحصر به فردی دارد و این شرایط زمینه مناسب برای تحقیقات و حضور پرنده شناسان سرشناس داخلی و خارجی فراهم کرده است.
قرار گرفتن در محل تلاقی سه منطقه زیست جغرافیایی مهم جانوری و بهره وری از زیستگاه های متنوع همچون جنگل های حرا در شمال، سواحل صخره ای و ماسه ای در جنوب، دشت های پهن، بیشه ها و برکه های نیمه شرقی و مناطق کوهستانی نیمه غربی باعث شده این جزیره از تنوع زیستی بسیار بالایی برخوردار باشد.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]