طراحی لباسی برای زنده ماندن در آب صفر درجه

کد خبر : 32936 جمعه 21 اسفند 1394 - 02:43:22

وقتی کشتی غرق می‌شود و مسافران به دریا می‌افتند، بسرعت دمای بدنشان پایین می‌آید. درحقیقت آب سرد، در عرض یک ساعت، ده‌درجه از دمای بدن را تا حد مرگ کاهش می‌دهد.

در این لحظات، تک‌تک ثانیه‌ها باارزش می‌شود. لباس غوطه‌وری، لباسی شبیه غواصی است که می‌تواند برای غریق تا رسیدن کمک، سه تا شش ساعت زمان بخرد. اما اگر رسیدن کمک طولانی‌تر شود چه؟

بتازگی محققان لباسی طراحی کرده‌اند که می‌تواند فرد را در آب صفر درجه دریا تا 24 ساعت زنده نگه دارد. درون این لباس یک تکه از جنس نئوپرن، نوعی آستری به‌کار رفته است که نفس گرم فردی که این لباس را به تن دارد، در کل لباس به گردش درمی‌آورد. به این ترتیب فرد می‌تواند هرزمان که لازم است از طریق دریچه‌های تعبیه شده روی شانه‌های لباس به درون آن بدمد و نفس گرم او در لباس به گردش درآید. این لباس تا 150 کیلوگرم وزن را می‌تواند تحمل کند و فرد براحتی و به‌وسیله بالشتکی که در پشت آن قرار دارد روی آب شناور و در یک وضع ثابت باقی می‌ماند.

بخش مهم و اصلی لباس، آستری آن است که از الیاف ضد ضربه ساخته شده است. چرخش هوای گرم درون لباس موجب سالم ماندن اندام‌های حیاتی بدن غریق و همچنین بازوها، دست‌ها و پاهای او می‌شود و حتی سرمای صفر درجه آب نمی‌تواند زودتر از 24 ساعت او را به کام مرگ بکشاند. گفته می‌شود این لباس ضد آتش نیز هست.

منبع:جام جم آنلاین

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]