جدیدترین سلول درمانی برای نابینایی ارائه شد

کد خبر : 32352 شنبه 15 اسفند 1394 - 11:35:36

محققان بریتانیایی تکنیک موثری را برای درمان نابینایی وابسته به دژنراسیون ماکولا و با استفاده از سلول های بنیادی بالغ ارائه داده اند.

محققان دانشگاه لندن از سلول های بنیادی چشم جنین، برای جایگزینی لایه از سلول های چشمی آسیب دیده استفاده کرده اند.این محققان اعتقاد دارند که پیش از اینها، از این سلول های بنیادی برای درمان بیماری هایی مانند مولتیپل اسکلروزیس، اوتیسم، آسیب مغزی و ... استفاده کرده اند و اینک در ادامه سلول درمانی بیماری های چشمی به دنبال درمان دژنراسیون ماکولا هستند.

محققان این تکنولوژی و این سلول های بنیادی را در مورد رت و خوک تست کرده اند و به نتایج امیدوار کننده ای رسیده اند. در سلول درمانی که آن ها روی جاستین که یک نوزاد ده ماهه است انجام داده اند. وی که تا پیش از این نابینا بود اینک قادر به دنبال کردن اشیاء است. وی می تواند نسبت به نور و روشنایی واکنش نشان دهد ولی قادر به دنبال کردن توپ نیست.

در مطالعه ای تقریبا مشابه نیز محققان دانشگاه پیتزبورگ سلول های بنیادی را از قرنیه بالغ انسانی جمع آوری کردند و توانستند به کمک آن ها شفافیت قرنیه را در موشی که دچار تیرگی یا مه آلودگی(Cornea cloudy) بود، احیا کنند.

این تکنولوژی می تواند مشکلات اخلاقی مبنی بر استفاده از سلول های بنیادی جنینی را برطرف سازد. در حال حاضر بیش از ۱.۴ میلیون نفر در آمریکا به دژنراسیون ماکولا مبتلا هستند و هرچه امید به زندگی در این کشور بالاتر می رود، افراد بیشتر به دنبال گزینه درمانی برای درمان نابینایی شان هستند.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]