کد خبر : 3105 دوشنبه 11 اسفند 1393 - 14:36:33
دانشگاه-ها-جامعه-را-به-تولید-دانش-برای-مواجهه-با-چالشهای-جهانی-سوق-دهند

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران :

دانشگاه ها جامعه را به تولید دانش برای مواجهه با چالشهای جهانی سوق دهند

سیناپرس: دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران در پیامی تاکید کرد: دانشگاه ها باید جامعه را به سوی تولید دانش برای مواجهه با چالش های جهانی مانند امنیت غذایی، تغییرات آب و هوا و گفتگوهای درون فرهنگی سوق دهند.

در پیام محمدرضا سعید آبادی که روز دوشنبه در افتتاحیه هجدهمین کنگره سراسری همکاری دولت، دانشگاه و صنعت برای توسعه ملی قرائت شد، آمده است: علم ، فناوری و نواوری محرک های اصلی توسعه پایدار صنعتی، اجتماعی و اقتصادی است و در هیچ برهه زمانی سرمایه گذاری در این حوزه تا این اندازه در ایجاد یک جامعه دانش بنیان فراگیر و متنوع و نیز پیشبرد پژوهش، نوآوری و خلاقیت از اهمیت برخوردار نبوده است.


در ادامه این پیام آمده است: همه ما براین باوریم که اکنون اقتصاد دانش بنیان، پایه و اساس برنامه های توسعه در بسیاری از کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه محسوب می شود و در چنین اقتصادی که بر محور دانایی شکل گرفته است، همکاری میان دانشگاه و صنعت برای استفاده از منابع علم و فناوری حیاتی است و به همین دلیل یونسکو ایجاد و تقویت همکاری های میان دانشگاهیان، صنعت و دولت را الزامی می داند.

این پیام تاکید دارد: یونسکو از دیرباز به این موضوع تاکید داشته است و برنامه شراکت و همکاری صنعت و دانشگاه و صنعت را از سال 1993 به منظور بهبود کیفیت پژوهش و کاربردی سازی دانش نظری دانشگاه ها و تشویق مشارکت بیشتر آنها در فرآیند صنعتی شدن آغاز کرده است و این برنامه خصوصا به دانشگاه های درحال توسعه کمک می کند مشارکت موثرتری در فرآیند توسعه پایدار اقتصادی از طریق تقویت ظرفیت های خود در زمینه نوآوری داشته باشند، چنانکه آنها بتوانند در ظرفیت سازی برای اقتصاد دانش بنیان و توسعه پایدار نقش موثرتری ایفا کنند.

در پیام دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران همچنین تاکید شده است: برنامه یونسکو در رابطه با مشارکت های علمی در حوزه دانشگاه و صنعت با هدف ارائه کمک های فنی برای مدیریت پارک های علم و فناوری و مراکز رشد شکل گرفته است که هدف از این کار، به اشتراک گذاشتن تجارب و اقدامات بهینه، تسهیل شبکه سازی و حمایت از اجرای پروژه های پایلوت در حوزه همکاری های دانشگاه و صنعت است.

در این پیام به همکاری های یونسکو با برخی از شرکای خود به منظور پیشبرد این فعالیت ها در کشورهای درحال توسعه اشاره شده و آمده است یونسکو مجری کارگاه های آموزشی در سطح ملی، منطقه ای و بین المللی برای مدیران پارک ها و مراکز رشد است و همچنین برای مدیران نهادهای دانش بنیان متوسط و کوچک اقتصادی آموزش های در حوزه کارآفرینی ارائه می شود و با ارئه توصیه های فنی در حوزه های مختلف برنامه های ریزی، مدیریت و بازنگری مشاغل از کشورهای درحال توسعه توسط یونسکو حمایت می شود.

به باور دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران، پیچیدگی های چالش های جهانی حال و آینده ایجاب می کند که دانشگاه ها مسئولیتی اجتماعی برای ارتقای شناخت در مورد معضلات چند لایه که ابعاد اجتماعی، اقتصادی، علمی و فرهنگی دارد ایفا کنند.

وی تصریح کرد: دانشگاه ها باید جامعه را به سوی تولید دانش برای مواجهه با چالش های جهانی مانند امنیت غذایی، تغییرات آب و هوا، مدیریت آب، گفتگوی درون فرهنگی، انرژی های تجدید پذیر و بهداشت عمومی سوق دهند.

این پیام می افزاید: با توجه به ضرورت افزایش سرمایه گذاری در زمینه پژوهش و توسعه در اکثر کشورها، موسسات پژوهشی باید در جستجوی شیوه های جدید افزایش پژوهش و نوآوری از طریق مشارکت های دولتی و خصوصی و نیز بنگاه های کوچک و متوسط باشند که در این میان، حفظ توازن مناسب میان پژوهش پایه و کاربردی به دلیل نیاز مبرم به سرمایه گذاری سنگین در زمینه پژوهش پایه و چالش ایجاد ارتباط دانش جهانی با مشکلات محلی روز به روز دشوارتر می شود.

در این پیام با تاکید بر اینکه نظام های پژوهشی باید به شکل انعطاف پذیر سازمان یابند تا علم و پژوهش های بین رشته ای در خدمت جامعه قرار گیرد، آمده است: خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران با ثبت جهانی چندین پارک علم و فناوری، ظرفیت سازی خوبی در این زمینه انجام داده است و یونسکو در سال 2010 با همکاری دولت ایران اقدام به تاسیس مرکز منطقه ای برای توسعه پارک های علم و مراکز رشد و فناوری در اصفهان کرده است.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران مراتب تشکر خود را از برگزار کنندگان هجدهمین کنگره سراسری همکاری دولت، دانشگاه و صنعت ابزار داشت و اظهار امیداوری کرد این کنگره بتواند در پیشبرد اهداف خود که مهم ترین آن تبادل تجربیات و اقدامات در حوزه همکاری های سه جانبه دولت، دانشگاه و صنعت و ارتقای ظرفیت سازی ملی در این حوزه است موفق باشد.

هجدهمین کنگره سراسری همکاری دولت، دانشگاه و صنعت به همت دانشگاه فنی و حرفه ای و به میزبانی دانشگاه صنعتی امیرکبیر درحال برگزاری است.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]