ربات های فضانورد جایگزین مناسبی برای انسان نیستند

کد خبر : 30886 پنج شنبه 29 بهمن 1394 - 11:01:38

یک فضانورد برجسته روسیه با اشاره به اینکه ربات های فضانورد جایگزین مناسبی برای انسان نیستند، گفت: با ایده افرادی که معتقدند ربات های فضانورد می توانند جایگزین انسان در ایستگاه بین المللی فضایی شوند، به شدت مخالفم.

الکساندر لازوتکین فضانورد برجسته روسیه و از مسئولان اصلی موسسه سازنده تجهیزات فضایی در نشست پرسش و پاسخ که شب گذشته (چهارشنبه) در مرکز علوم و ستاره شناسی تهران برگزار شد، گفت: در جریان سفر فضایی من به ایستگاه بین المللی فضایی در سال 1997 که 6 ماه به طول انجامید، تجهیزات فضایی چند بار از کار افتادند و یک آتش سوزی نیز صورت گرفت. 
وی برخورد سفینه فضایی پروگرس به ایستگاه بین المللی فضایی را از دیگر غافلگیری های این سفر برای فضانوردان و کارشناسان زمینی عنوان کرد و گفت: این برخورد مشکلات زیادی ایجاد کرد. 
این فضانورد روس ادامه داد: همچنین تجهیزات مختلفی که اکسیژن تولید می کردند و بازدم فضانوردان را تجزیه و تحلیل می کردند از کار افتاد و برق نیز چند بار قطع شد. اما ما بر همه این مشکلات غلبه کردیم و صحیح و سالم به زمین بازگشتیم. 
این فضانورد روس تاکید کرد: پرواز ما نشان داد هرقدر که از کامل بودن تجهیزات مطمئن باشیم، ولی باز انسان باید برای رفع اشکال در کنار آنها حضور داشته باشد. 
وی در مورد تپه های مریخی دامغان نیز گفت: این تپه ها را بازدید کرده ام، جو و رنگ زیبایی دارند که به نظر من عادی نیست و فکر می کنم مریخ احتمالا چنین جو و رنگی داشته باشد اما چون مریخ را ندیده ام نمی توانم نظر قطعی در مورد آن بدهم. 
این فضانورد برجسته روس در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا که آیا می توان در مریخ زندگی کرد گفت: مطمئنم روزی انسان به مریخ سفر خواهد کرد اما مسائل فنی زیادی وجود دارد که حتما باید حل شود. 
وی ادامه داد: سفر به مریخ دو سال طول می کشد 9 ماه طول پرواز به مریخ، 6 ماه اقامت در این سیاره و 9 ماه بازگشت از مریخ به زمین که نتایج این سفر امکان زندگی در مریخ را نشان می دهد. 
لازوتکین همچنین در مورد احتمال وجود حیات در فضا گفت: حتما حیات در فضا وجود دارد. 
وی افزود: در سال 1961 که یوری گاگارین به عنوان اولین انسان یک دور کامل به دور زمین چرخید این سفر را نشان قهرمانی تمام انسان ها عنوان کرد زیرا پزشکان، معتقد بودند انسان تحمل فضا را به خاطر بی وزنی ندارد و دیوانه خواهد شد. 
لازوتکین ادامه داد: بعد از گاگارین پروازهای فضایی متعددی صورت گرفت و اکنون دیگر مردم به این قضیه راحت نگاه می کنند. 
این فضانورد روس خاطرنشان کرد: در دومین پرواز انسان به فضا اهمیت تغذیه مشخص شد و سفر فضایی فضانوردان از یک روز به هفت روز و بعد 10 روز و سپس 12 روز ادامه یافت و همه چیز عادی به نظر می رسید. 
لازوتکین گفت: سپس یک پرواز 18 روزه انجام شد که فضانوردان آن پرواز، بعد از بازگشت نیاز فوری به اقدامات پزشکی پیدا کردند و در اینجا بود که تصمیم به تاسیس ایستگاه فضایی گرفته شد. 
وی ادامه داد: در این ایستگاه فضایی تجهیزات ورزشی برای مقابله با بی وزنه تعبیه شد و بعد از این تحول، پروازهای فضایی یک ساله توسط فضانوردان روس انجام گرفت. 
به گزارش ایرنا،این فضانورد خاطرنشان کرد: میان پرواز یک روزه و یک ساله، 10 سال فاصله افتاد زیرا این زمان برای راه اندازی ایستگاه فضایی لازم بود. 
وی گفت: طولانی ترین پرواز فضایی انسان توسط یک فضانورد روس صورت گرفت که یک سال و 6 ماه به طول انجامید. 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]