کشف نانوشبکه برق رسانی میان باکتری های کف اقیانوس

کد خبر : 30885 پنج شنبه 29 بهمن 1394 - 10:55:55

محققان موفق به کشف یک شبکه نانوسیمی میان باکتری های تجزیه کننده متان در کف اقیانوس شدند که این باکتری ها از آن برای انتقال برق میان خود استفاده می کنند.

محققان آلمانی موسسه ماکس پلانک دریافتند، زمانی که میکرواورگانیسم های تجزیه کننده متان در کنار هم قرار می گیرند، یک شبکه برق ر سانی میان آنها شکل می گیرد.
تجزیه متان توسط دو گروه مختلف از میکرواورگانیسم ها انجام می شود، زمانی که آنها به هم متصل می شوند، فرآیند تجزیه آغاز می شود.
پژوهشگران دریافتند که اتصال سیم مانند، میان سلول ها شکل می گیرد که از این مسیر برای انتقال انرژی استفاده می شود؛ پیش از این در سال 2010 محققان نشان داده بودند که میکرواورگانیسم ها از طریق عنصر آهن و استفاده از آن به عنوان سیم با هم ارتباط دارند.
این گروه تحقیقاتی به بررسی اورگانیسم های اکسیدکننده متان پرداختند که در کف اقیانوس ها زندگی می کنند. این موجودات مسئول از بین بردن یکی از گازهای گلخانه ای هستند. در کف اقیانوس از زوال مواد زیستی، متان تولید می شود که این باکتری ها آنها را اکسید کرده و به کربنات تبدیل می کنند. 
انرژی از یک باکتری به باکتری مجاور انتقال می یابد. این باکتری ها به جای اکسیژن، گوگرد تنفس می کنند. فرآیند انتقال انرژی میان این باکتری ها برای دانشمندان سؤال برانگیز بوده است.
از این رو، پژوهشگران فرض کردند که یک مسیر تونلی میان سلول ها وجود دارد که مطالعه میکروسکوپ الکترونی این فرضیه را تایید کرد؛ این گروه با ایجاد برش هایی در بدنه باکتری ها به بررسی بخش های داخلی این موجودات پرداخته و در نهایت سیستم مورد نیاز برای انتقال انرژی را کشف کردند که نوعی ژن موجود در این باکتری ها بودند.
آنها یک رشته سیم زیستی به طول چند میکرون یافتند که سلول ها را به هم مرتبط می کرد. قطر این سیم ها تنها چند نانومتر است که اتصال میان سلول ها را برقرار می کند.
به گزارش ایرنا از ستاد توسعه فناوری نانو، کشف این شبکه نانوسیمی میان باکتری ها گامی دیگر در مسیر شناخت این میکرواورگانیسم های تجزیه کننده متان است. با توجه به فراوانی این باکتری ها در طبیعت، شناخت آنها از اهمیت بالایی برخوردار است.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]