درمان شکستگی‌های استخوانی با سلول‌های بنیادی

کد خبر : 30837 چهارشنبه 28 بهمن 1394 - 13:28:43

محققین تکنیک جدیدی را طراحی کرده اند که با ترکیب سلول های بنیادی استخوان و یک ماده سخت تجزیه شونده موجب تحریک رشد استخوان واقعی می شود.

 این ماده طراحی شده بوسیله محققین  دانشگاه ادینبورگ ساختار داربستی لانه زنبوری است که اجازه عبور خون از خلال آن را می دهد و سلول های بنیادی را قادر می سازد که از مغز استخوان بیمار مهاجرت کرده و به این ماده بچسبند و استخوان جدیدی را ایجاد کنند.

این ماده همزمان با رشد استخوان جدید، رفته رفته تجزیه می شود. این ماده مخلوطی از سه نوع پلاستیک است که بعد از تست صدها ترکیب پلاستیکی انتخاب شده است. این ماده با وزنی سبک، قادر به حمایت سلول های بنیادی استخوانی است. تست های آزمایشگاهی و جانوری این داربست که به منظور استفاده از آن در مطالعات بالینی آینده صورت گرفته است موفقیت آمیز بوده است.

در حال حاضر شکستگی ها و مشکلات استخوانی ناشی از تروما یا بیماری یکی از معضلات بالینی و اجتماعی-اقتصادی بارز است و محققین براین باورند که طراحی چنین مواد و داربست هایی می تواند شرایط لازم را برای ترمیم شکستگی های استخوانی دیر بهبود یابنده فراهم آورد و می تواند به زودی به بهبود کیفیت زندگی بیماران کمک کند.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]