با همکاری ستاد توسعه علوم شناختی:

استاندارد و بومی‌سازی مجموعه آزمون زبان‌پریشی انجام شد

کد خبر : 30706 سه شنبه 27 بهمن 1394 - 12:02:52

زبان‌شناس، روان‌شناس و عصب‌شناس ایرانی‌ از استاندارد و بومی‌سازی مجموعه آزمون زبان‌پریشی با همکاری ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خبر داد.

رضا نیلی‌پور، مجری طرح «طراحی، روایی و اعتبار مجموعه آزمون‌های وب برای زبان فارسی برای سنجش شاخص‌های CQ ، AQ,LQ, در بیماران دارای ضایعه مغزی» درباره این طرح که در مراحل نهایی است، اظهار کرد: طبق آمار سکته مغزی دومین بیماری شایع است که بسیاری از این بیماران پس از این عارضه دچار اختلالات ارتباطی می‌شوند و نیاز به ارزیابی و توانبخشی دارند.

نیلی‌پور اظهار کرد: با توجه به اهمیت این موضوع استاندارد و بومی‌سازی مجموعه آزمون زبان‌پریشی را انجام دادیم تا نخست با استفاده از ابزار بومی ارزیابی در مورد بیماران انجام و مشکلات ارتباطی آنها مشخص شود و بر اساس شدت و نوع اختلالات ارتباطی توانبخشی شوند.

استاد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران گفت: در این تحقیق ابزارهای به کار گرفته شده با نگاه به تحولات فرهنگی، علوم شناختی و شناخت جدید از مغز مورد بررسی قرار گرفتند. البته در دوران جنگ تحمیلی نیز در این حوزه ابزارهایی را طراحی کردیم؛ اما دقت این روش بسیار بالاتر از گذشته است، همچنین این روش گستردگی بیشتری را در بررسی اختلالات ارتباطی دارد.

وی عنوان کرد: این شیوه از آزمون‌ها در کشور برای نخستین بار انجام می‌شود و در نظر داریم در کنگره گفتار درمانی (اردیبهشت 95) کارگاهی را با عنوان شیوه نوین ارزیابی توانایی ارتباطی زبان‌پریشی در این راستا برگزار کنیم.

این زبان‌شناس، روان‌شناس و عصب‌شناس ایرانی‌ افزود: از قرن بیستم حوزه علوم شناختی که بررسی توانایی شناختی انسان را بر عهده دارد، دچار تحولات عظیمی شده؛ بنابراین نیاز به ابزاری دقیق برای شناسایی اختلالات ارتباطی افراد بیشتر حس می‌شود. تلاش ما بر این بود تا ابزاری مناسب را به جامعه علمی برای ارزیابی ارائه دهیم.

نیلی پور تصریح کرد: به عنوان مثال در بیمارانی که دچار سکته مغزی شده‌اند، در صورتی که رسیدگی مناسب انجام نشود، افسرده شده و اعتماد به نفس آنها کاهش می‌یابد؛ پس باید کمک کرد تا سریع‌تر این افراد توانمندی خود را بازیابند. در این تحقیق این مهم تحقق پیدا کرده است.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]