کد خبر : 2825 پنج شنبه 07 اسفند 1393 - 18:28:41
سیگار-کشنده-تر-از-چیزی-است-که-تصور-می‌کنید

سیگار کشنده تر از چیزی است که تصور می‌کنید

سیناپرس: یک مطالعه بسیار بزرگ و وسیع در استرالیا که با حضور بیشتر از 200 هزار نفر انجام شده نشان می‌دهد سیگار مرگبار‌تر از آن چیزی است که تا پیش از این تصورمی‌شد.

نتایج این مطالعه گسترده نشان می‌دهد از هر 3 نفر سیگاری 2 نفر جانشان را به خاطر این عادت زیان بار از دست می‌دهند، اگر به کشیدن سیگار ادامه دهند.

نتایج این مطالعه که در نشریه BMC Medicine به چاپ رسیده است  نخستین مشاهده در یک مقطع جمعیتی گسترده است که نشان می‌دهد دو سوم مرگ‌ها با سیگار کشیدن مرتبط هستند.« ما می‌دانستیم که سیگار کشیدن بد است اما حالا ما شواهدی مستقیم و مستقل داریم که همه مطالعات کوچک در کوشه و کنار جهان را تائیدمی‌کند.» این را پرفسور «امیلی بانک» نویسنده ارشد این مقاله، استاد دانشگاه ملی استرالیا و مدیر علیم مرکز تحقیقاتی ساکس می‌گوید.اوا ادامه می‌دهد:« حتی با وجود نرخ بسیار کم سیگار کشیدن در استرالیا ما در یافتیم که سیگاری‌ها سه برابر بیشتر از دیگران در معرض خطر مرگ زودرس قرار دارند. همچنین مشاهدات ما نشان داد که سیگاری‌ها به طور متوسط 10 سال زود تر از غیر سیگاری‌ها می میرند.» تا پیش از مطالعات اخیر تصور بر این بود که نیمی از سیگاری‌ها بر اثر بیماری‌های مرتبط با سیگار می‌میرند اما مطالعات جدید تر روی زنان سیگاری در انگلستان، پزشکان انگلستان و انجمن داوطلبان سرطان آمریکا این رقم را بالاتر از 67 درصد نشان می‌دهد.

محققان این مطالعه می‌گویند نتایج مطالعه آنها نشان می‌دهد هیچ وقت برای ترک کردن سیگار دیر نیست و اهمیتی ندارد که شما چند ساله هستید و یا چقدر سیگار می‌کشید.

منبع

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
کلید واژه ها: مرگ سیگار
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]