کد خبر : 27968 دوشنبه 28 دی 1394 - 18:37:55
تولید-35-درصدعلم-کشور-در-حوزه-پزشکی-فقط-با-12-درصد-بودجه-پژوهشی

تولید 35 درصدعلم کشور در حوزه پزشکی فقط با 12 درصد بودجه پژوهشی

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: حوزه پزشکی در کشور با 12 درصد بودجه پژوهشی توانسته است 35 درصد علم را تولید کند.

 دکتر سیدحسن هاشمی در بیست و یکمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی که صبح امروز دوشنبه در تالار ابوریحان دانشگاه شهیدبهشتی برگزار شد با اعلام این مطلب افزود: امیدوارم جشنواره رازی به نحوی برگزار شده باشد که برگزیدگان آن جزو بهترین ها باشند.از مجموع 11 نفر برگزیده این جشنواره چهار نفر جزء دانشمندان یک درصد برتر ISI بین المللی هستند.
هاشمی تصریح کرد: 40 نفر از دانشمندان ایرانی که جزء یک درصد دانشمندان برتر دنیا در ایران هستند و در گروه پزشکی فعالیت می کنند که امید داریم با شرایطی که مهیا خواهیم کرد تا پایان برنامه ششم توسعه این تعداد را به 200 نفر افزایش دهیم.
وی وجود دانشمندان برتر دنیا در ایران را افتخارآمیز دانست و گفت: امیدوارم افراد مختلف قدر شرایط موجود را بدانند و وجود 540 نفر با H ایندکس 15 به بالا شرایط ارزشمندی را برای کشور ایجاد کرده به گونه ای که در مقایسه با کشورهای منطقه این تعداد دانشمند در رژیم غاصب صهیونیستی 80 نفر است. بنابراین امیدواریم سیاستگذاران کشور در اسناد بالا دستی نیز به این موضوع توجه ویژه داشته باشند.

*** حفظ دستاوردهای برجام دشوارتر از مرحله اول است
وزیر بهداشت با اشاره به سرانجام رسیدن برجام و تلاش های رئیس جمهور، دکتر ظریف و تیم مذاکره کننده و همچنین حمایت های دلسوزانه و ویژه مقام معظم رهبری گفت: در دوره ای که کشور در تحریم بود خزانه داری آمریکا به ناشران معتبر اعلام کرده بود که از نشر تحقیقات و کشفیات دانشمندان ایرانی جلوگیری کنند.
هاشمی با بیان این که در دوران تحریم مشکلات بسیار زیادی برای ویزای دانشمندان وجود داشت، افزود: این مشکلات باعث شده بود تا حضور دانشمندان ایرانی در مجامع بین المللی کاهش یابد که اثرات زیادی در حوزه سلامت به ویژه ورود مواد اولیه مرغوب، تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی برای محققان و پژوهشگاه ها، تچهیزات پزشکی پیشرفته و سموم و کود کشاورزی که در غذای مردم نقش جدی دارند، نیز مشکلاتی را به وجود آورده بود.
وزیر بهداشت با ابراز خرسندی از لغو تحریم ها از روز گذشته، گفت: امیدواریم تا در فرصت جدید به وجود آمده شاهد خلاقیت های بیشتری از سوی دانشگاهیان باشیم.
هاشمی افزود: از به سرانجام رسیدن برجام بسیار خوشحالم. اما از طرف دیگر نگرانی هایی نیز دارم چرا که نگهداشتن بهروزی ها و موفقیت ها از به دست آوردن آن همراه با دشواری بوده و لازم است که از دستاوردهای مهم برجام مراقبت شود.
هاشمی با بیان این که در حال حاضر همه نگاه ها متوجه برجام 2 است، ادامه داد: دانشگاهیان در دیپلماسی خود با دانش و مهارتی که در حد کشورهای قدرتمند بود، در مذاکرات دشوار و پیچیده با قدرت های بزرگ دنیا حضور پیدا کردند و توانستند از این نبرد بزرگ سربلند بیرون آیند.
وزیر بهداشت اضافه کرد: برجام 2 یعنی حفظ دستاوردهای مرحله اول که وابسته به روحانیت و فقها است. آنها می توانند زمینه همدلی، همگرایی و وحدت ملی را تعریف کنند و همواره به کاهش شکاف و تحکیم ملی بین گروه های مختلف که می تواند باعث تحول در اقتصاد، امیدواری مردم و کاهش آسیب های اجتماعی و افزایش اشتغال در کشور شود، توجه کنند.
به گزارش ایرنا از معاونت تحقیقات و فناوری،هاشمی با اشاره به نزدیک بودن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی آن را موهبت و معجزه ای الهی خواند و افزود: امیدواریم با توجه به آرزوها و آرمان های امام راحل و شهدا، افرادی که نقش موثری در فرصت پسابرجام دارند نیز به پیشرفت کشور و کاهش مشکلات مردم کمک کنند.
به منظور تجلیل از مقام و منزلت پژوهشگران و محققین برتر دانشگاه های علوم پزشکی کشور و مراکز تحقیقاتی، بیست و یکمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی دوشنبه 28 دی ماه در سالن ابوریحان دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]