رییس کمیسیون نخبگان مجمع تشخیص مصلحت نظام

وضعیت خوبی در تجاری‌ سازی علم نداریم

کد خبر : 2751 چهارشنبه 06 اسفند 1393 - 13:08:55

رییس کمیسیون چشم انداز و امور نخبگان مجمع تشخیص مصلحت نظام معتقد است برخلاف تولید علم در تجاری سازی علم وضعیت خوبی نداریم.

به گزارش ایسنا، محمدابراهیم مداحی با تأکید بر همبستگی جدی بین مراکز علمی پژوهشی و بنگاه‌های اقتصادی گفت: راهکار تجاری‌ سازی علم در اقتصاد دانش بنیان، پیوند واقعی مراکز علمی با بنگاه‏‌های اقتصادی است.وی، با اشاره به 24 مؤلفه‏‌ای که توسط مقام معظم رهبری در اقتصاد مقاومتی تبیین شده است، اظهار کرد: هر یک از این مؤلفه‌‏ها می‌‏تواند ده‏ها قفل را باز کند.

وی با بیان اینکه ظرفیت‏‌های استان‏ها در اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی باید شناسایی شود، گفت: اقتصاد دانش بنیان یکی از مهمترین مؤلفه‏‌های اقتصاد مقاومتی است که باید دستگاه‏های متولی هر استان نسبت به شناسایی ظرفیت‏های اقتصاد دانش بنیان و تعریف راهبردها بر اساس سند آمایش خود اقدامات لازم را انجام دهند.

صنعت، راهبرد استان سمنان در اقتصاد دانش بنیان است

رئیس کمیسیون چشم انداز و امور نخبگان مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه صنعت، راهبرد استان سمنان در اقتصاد دانش بنیان است، گفت: هر استان باید بر اساس ظرفیت های سرزمینی و بر اساس راهبردهای توسعه، مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی را برای تعریف اقدام به نگارش سند توسعه کند.

مداحی اضافه کرد: بر اساس سند توسعه هر استان، ظرفیت‏های کشور تعیین و برنامه‏‌ریزی می‏‌شود.وی گفت: در استان سمنان از 120 میلیمتر مکعب بارندگی 107 میلیمتر آن تبخیر می‌شود و از 13 میلیمتر مکعب آب باقی مانده،‌ 87 درصد در حوزه کشاورزی آن هم به شیوه غیرسنتی به بهره‌برداری می رسد که این امر با روح اقتصاد مقاومتی مغایرت دارد؛ بنابراین اگر قرار است اقتصاد مقاومتی در حوزه کشاورزی اجرایی شود باید مدیریت جدی در این زمینه صورت گیرد.

انتقال آب دریای خزر به استان سمنان یک راهبرد بلندمدت است

رئیس کمیسیون چشم انداز و امور نخبگان مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه انتقال آب دریای خزر به استان سمنان یک راهبرد بلندمدت است، افزود: در اقتصاد مقاومتی باید تمامی مسائل به صورت موشکافانه بررسی شود به عنوان مثال استان سمنان سالانه شاهد عبور 20 میلیون زائر است که باید بررسی شود چند درصد از این تعداد برای یک روز در این استان مقیم می‌‏شوند و آیا تعداد هتل‌های موجود در استان سمنان می‌تواند پاسخگوی نیاز این تعداد زائر باشد.مداحی با تأکید مجدد بر شناسایی منابع موجود در استان گفت: اقتصاد مقاومتی یک اقتصاد مولد است بنابراین مستلزم جذب انسان‏های مولد است.

 

برخلاف تولید علم در تجاری سازی علم وضعیت مساعدی نداریم

وی تولید، اشاعه و تجاری سازی دانش را از الزامات اقتصاد دانش بنیان عنوان کرد و افزود: در تولید و اشاعه دانش، وضعیت ایران مطلوب است؛ اما در تجاری سازی علم از وضعیت چندان مساعدی برخوردار نیستیم.

رئیس کمیسیون چشم انداز و امور نخبگان مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: در اقتصاد دانش بنیان 85 درصد دانش و فناوری است و 15 درصد مواد اولیه است یعنی از 15 درصد مواد اولیه باید 85 درصد ارزش افزوده ایجاد شود.مداحی در خصوص اقدامات اجرایی دولت یازدهم در حوزه اقتصاد مقاومتی گفت: ستادی در این خصوص تشکیل شده است که در این ستاد 530 اقدام اقتصادی تعریف شده است و اگر بررسی کارشناسانه صورت گیرد باید گفت اقدامات اجرایی راضی کننده نیست چون اقدامات تعریف شده اما به صورت جدی عملیاتی نشده است؛ البته برنامه ها کارشناسانه است اما باید عملیاتی شود.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]