کد خبر : 24985 جمعه 27 آذر 1394 - 14:39:15
سی-وهشتمین-استاندارد-ملی-فناوری-نانو-تدوین-شد

سی وهشتمین استاندارد ملی فناوری نانو تدوین شد

استاندارد ملی ' فناوری نانو- شناسایی نشتی در تجهیزات اسمز معکوس و نانو فیلتراسیون – روش های آزمون' به عنوان سی و هشتمین استاندارد ملی ایران در حوره فناوری نانو تدوین و به چاپ رسید.

 با توجه به اینکه احتمال وقوع چندین نوع نشت در مدل های مختلف اسمز معکوس (RO) و نانوفیلتراسیون (NF) وجود دارد، این استاندارد با هدف شناسایی نشتی در تجهیزاتی که در ارتباط مستقیم بین جریان های خوراک یا تغلیظ شده، یا هر دو با جریان تراوش یافته است، تدوین شده است.
بر اساس این گزارش، در ایزو روال تدوین استانداردها به این صورت است که استانداردها توسط کشورهای عضو فعال در کمیتۀ فنی مربوطه پیشنهاد داده می شوند و برای همه کشورهای عضو جهت رأی گیری ارسال می شوند. 
روند تدوین استانداردها دارای چندین مرحله است که درهر مرحله سند استاندارد مربوطه توسط کشور پیشنهاد دهنده تکمیل تر شده و برای رأی گیری به کشورها ارسال می شود و کشورها نظرات تخصصی در مورد استاندارد مربوطه ارائه می کنند و در صورتی که نظرات داده شده مورد قبول واقع شود در سند استاندارد مربوطه اعمال می شود و در نهایت استاندارد نهایی با اجماع نظرکشورها منتشر می شود. 
تدوین یک استاندارد در ایزو از زمان پیشنهاد آن تا زمان نشر به طور متوسط به سه سال زمان نیاز دارد. 
به گزارش ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو،ایران علاوه بر تدوین استانداردهای ملی ، جزء 9 کشوری است که درحوزه فناوری نانو درسازمان بین المللی استانداردسازی مسئول تدوین استاندارد است.

کلید واژه ها: استاندارد نانو
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]