کد خبر : 24917 پنج شنبه 26 آذر 1394 - 12:34:24
رتبه-27-استاندارد-ایران-در-بین-162-کشور-عضو-سازمان-ایزو

رتبه 27 استاندارد ایران در بین 162 کشور عضو سازمان ایزو

 مدیرکل دفترمطالعات تطبیقی و مشارکت درتدوین استانداردهای بین المللی سازمان ملی استاندارد گفت: با وجود محدودیت های کشور در استفاده از امکانات سازمان های بین المللی، ایران در بین 162 کشور عضو سازمان ایزو با صعود چهار پله ای در جایگاه بیست و هفتم قرار گرفته است.

سودابه یحیی زاده شامگام چهارشنبه در حاشیه همایش مدیران کنترل کیفیت در گفت و گو با خبرنگاران در زنجان افزود: هم اکنون ایران در سازمان های بین المللی استانداردسازی عضویت دارد و با وجود فاصله با کشورهای پیشرفته این کشور توانسته مدارج خوبی را در این حوزه کسب کند.
وی اظهار کرد: هم اکنون 227 کمیته فنی در کشور فعالیت های بین المللی را ساماندهی و شش هزار و 500 کارشناس فنی با سازمان استاندارد همکاری می کنند و در این میان 42 نقش بین المللی برای ایران از طرف سازمان های جهانی تعریف شده است.
یحیی زاده بیان کرد: سازمان های بین المللی استانداردسازی متعددی را مانند مسئولیت در تدوین مباحث استاندارد هستند که اصلی ترین آنها سازمان ایزو به شمار می رود.
وی اظهار کرد: سازمان ایزو در همه حوزه های فنی و ایمنی به جز مخابرات و برق و الکترونیک مسئولیت تدوین و تایید استانداردها را بر عهده دارد و تدوین استانداردهای حوزه برق بر عهده سازمان IEC است.
مدیرکل دفتر مطالعات تطبیقی و مشارکت در تدوین استانداردهای بین المللی سازمان ملی استاندارد خاطرنشان کرد: هشت استان در کشور در حوزه استانداردهای بین المللی فعالیت می کنند و در این میان با توجه به ظرفیت هایی در بخش های مختلف برق، آی.تی، معادن و کشاورزی در استان زنجان وجود دارد که با تشکیل کمیته های جدید می توان از این بسترها برای تدوین استانداردهای بین المللی استفاده کرد.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]