افتتاح دومین سد بزرگ تولید برق جهان در برزیل

کد خبر : 2475 یکشنبه 03 اسفند 1393 - 12:31:37

همزمان با افتتاح سد بزرگ ایتاپو در کشور برزیل ، اعتراضات زیادی مبنی بر بی فایده بودن این طرح به دلیل خشکسالی موجود شده است . شهرهای سائوپائولو و ریودو ژانیرو در شرایط بحران کم آبی به سر می برند .

ساخت سد بزرگ ایتایپو Itaipu در کشور برزیل که عنوان می شود دومین سد بزرگ تولید کننده نیروی برق در جهان محسوب می شود ، با اعتراضات گسترده ای از سوی مردم و برخی مقامات این کشور آمریکای جنوبی رو به رو شده است . در همین راستا خبرگزاری فرانسه به نقل از مقامات برزیلی اعلام کرد : ساخت و افتتاح این سد با روند فعلی خشکسالی شدید در این کشور که همراه با کاهش سطح آب مخزن این سد خواهد بود به همراه شرایط بحرانی انرژی در کشور برزیل و ترس و وحشت عمومی مردم این کشور از شرایط موجود ،  بدترین تصمیم ممکن است و متاسفانه زمان اجرای این طرح نیز مناسب تلقی نمی شود .

خورخه میگوئل سامک Jorge Miguel Samek از مقامات برزیلی در این ارتباط گفت : ساخت سد Itaipu حاصل سرمایه گذاری مشترک برزیل و پاراگوئه است و ظرفیت آبگیری آن تحت تاثیر شرایط نامساعد جوی و خشکسالی قرار دارد . این موضوع می تواند بر شهر مهم صنعتی سائو پائولو و ریو دو ژانیرو تاثیر گذار باشد .

گفتنی است در اواخر تابستان سال جاری شهر سائوپائولو با 20 میلیون جمعیت دچار خشکسالی شدیدی شده بود  و در این شرایط بحرانی  حدود 96 درصد آب شیرین مخازن اصلی تغذیه آب شهر، مصرف. این شهر نسبت به هشتاد سال گذشته، در بدترین و وخیم ترین وضعیت کم آبی و خشکسالی به سر می برد.

به گفته مقامات محلی ، طی چند ماه گذشته نزدیک به 96 درصد آب شیرین چهار دریاچه ای که شهر از آنها تغذیه می کند، مصرف شده است. این شهر نسبت به هشتاد سال گذشته ، در بدترین و وخیم ترین وضعیت کم آبی و خشکسالی به سر می برد.

تا کنون دولت استفاده از آب ذخیره شهری را مجاز ندانسته و کماکان شهر از باقی مانده مخزن آب Cantareira استفاده می کند.

منبع

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]