کد خبر : 2445 شنبه 02 اسفند 1393 - 11:41:14
مصرف-هر-قلیان-معادل-کشیدن-300-عدد-سیگار-است

مصرف هر قلیان معادل کشیدن 300 عدد سیگار است

دبیر همایش پیشگیری اولیه و ثانویه از بیماری های قلب و عروق یکی از علل بروز بیماری های قلبی و عروقی را مصرف قلیان دانست و گفت: بررسی های علمی نشان می دهد مصرف هر قلیان معادل کشیدن 80 تا 300 نخ سیگار است.

به گزارش ایرنا از دبیرخانه همایش پیشگیری اولیه و ثانویه از بیماری های قلب و عروق، دکتر مسعود اسلامی اظهار کرد: مصرف قلیان به ویژه در بین زنان در سال های اخیر در کشور ما افزایش یافته است و همین امر می تواند یکی از عوامل افزایش بیماری های قلبی و عروقی در بین زنان باشد. 

وی با بیان اینکه مصرف قلیان برای زنان و مردان مضرات یکسانی دارد، افزود: مصرف قلیان حتی به صورت تفریحی نیز مضرات زیادی برای افراد دارد. 

اسلامی خاطرنشان کرد: همچنین یکی از علل سکته قلبی و مرگ ناگهانی در جوانان معایب مادرزادی در قلب از جمله کرونر قلب است که باید در مورد تشخیص به موقع و درمان آن توجه شود. 

وی در مورد مصرف خودسرانه آسپرین هشدار داد و افزود: افرادی که مشکل قلبی ندارند نباید آسپرین مصرف کنند؛ در گذشته پزشکان توصیه می کردند برای پیشگیری از آسیب های قلبی آسپرین مصرف شود اما امروزه مصرف آسپرین توصیه نمی شود و تنها به بیماران دیابتی که در معرض سکته قلبی قرار دارند، مصرف آسپرین توصیه می شود.

اسلامی با بیان اینکه مصرف آسپرین برای افراد بالای 50 سال نیز توصیه نمی شود، افزود: مصرف آسپرین در افرادی که غلظت خون دارند و هموگلوبین آنها بالای 17 است، مانع از بروز سکته قلبی نمی شود. 

وی توصیه کرد: بهتر است این افراد هر چند ماه یکبار خون خود را اهدا کنند و به حجامت اکتفا نکنند چرا که استفاده از حجامت جایگزین اهدای خون نمی شود.

دبیر همایش پیشگیری اولیه و ثانویه از بیماری های قلب و عروق همچنین یکی از مهمترین عوامل بیماری قلبی و عروقی در کشور را عدم کنترل مناسب چربی خون عنوان کرد و گفت: مشکل چربی خون بالا به علت چاقی، ورزش نکردن و رژیم غذایی نامناسب بروز می کند.

اسلامی یادآور شد: همچنین یکی از مهمترین عوامل بروز بیماری های قلبی استرس های روحی است و زمانی که فرد دچار افسردگی می شود، خطر سکته قبلی دو تا چهار برابر افزایش می یابد.

وی خاطر نشان کرد: بیماری قلبی و عروقی در کشورهای خاورمیانه از جمله ایران در حال افزایش است و یکی از شایع ترین عوامل مرگ و میر به شمار می آید.

اسلامی در مورد یکی از داروهای کنترل کننده کلسترول خون گفت: آنتی بادی منوکرونال داروی پایین آورنده و کنترل کننده کلسترول خون در بیمارانی است که کلسترول خون بالا با زمینه ژنتیکی دارند. این دارو نوعی آنتی بادی است که علیه گیرنده های کلسترول در کبد عمل می کند و می تواند کلسترول خون را به طور چشمگیری کاهش دهد.

وی افزود: این دارو در مواردی استفاده می شود که کلسترول خون بیمار با مصرف داروهای خوراکی به اندازه مطلوب کاهش پیدا نکند یا بیمار بر اثر ژن های معیوب کلسترول بسیار بالایی دارد و با خطر سکته قلبی در جوانی و نوجوانی روبه رو است. 

همایش یک روزه پیشگیری اولیه و ثانویه از بیماری های قلب و عروق با حضور جمعی از متخصصان قلب و عروق در هتل پارسیان تهران برگزار شد.
 

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]