کد خبر : 23137 یکشنبه 08 آذر 1394 - 11:19:05
نزدیک-به-شش-درصد-پژوهش‌های-ایرانیان-در-حوزۀ-فاوا-منتشر-می‌شود

نزدیک به شش درصد پژوهش‌های ایرانیان در حوزۀ فاوا منتشر می‌شود

سیناپرس: بر اساس پژوهش‌های انجام شده، نسبت انتشارات نمایه‌شده، ایرانیان در حوزه فناوری اطلاعات در پایگاه استنادی وب آو ساینس در سال 1393 به 5/98درصد رسیده است.

 گزارش اخیر گروه ارزیابی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) دربارۀ میزان پژوهش‌های بین‌المللی ایرانیان در زمینۀ فاوا نشان می‌دهد که انتشارات این حوزه در سال 1393 نسبت به سال 1389 بیش از سه درصد رشد داشته است.بر این اساس، نسبت انتشارات نمایه‌شدۀ ایرانیان در پایگاه استنادی وب آو ساینس در سال 1393 به 89/5 درصد رسیده است. برای بررسی انتشارات حوزۀ فاوا، هفت نمایۀ استنادی اصلی پایگاه وب آو ساینس کاوش شده و مقالات مرتبط با حوزۀ فاوا، بر اساس موضوع‌های مرتبط، شناسایی شده‌اند.

هم‌چنین، به دلیل آن‌که بخش مهمی از پژوهش های حوزه فاوا در همایش‌ها منتشر می‌شود، در ارزیابی نهایی، این مدارک نیز محاسبه شده‌اند. «فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطاتی»، یا به اختصار «فاوا» اصطلاحی عام است که برای پوشش طیف گسترده‌ای از پیشرفت‌های فناوری (مانند ذخیره و بازیابی رایانه‌ای، ظرفیت رایانش، ارتباطات سیمی، ارتباطات بی‌سیم، فناوری‌های قابل حمل) بکار می‌رود. بدون شک پیشرفت در زمینۀ این فناوری‌ها نیازمند پژوهش‌های علمی و دانشگاهی است. از این رو، با توجه به جایگاه فاوا در دنیای امروز، پژوهش در این زمینه اهمیت بسیاری دارد.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]