کد خبر : 22832 پنج شنبه 05 آذر 1394 - 02:34:36
تغییرات-جوی-بیش-از-همه-از-کودکان-قربانی-می‌گیرد

تغییرات جوی بیش از همه از کودکان قربانی می‌گیرد

در آستانه اجلاس پاریس برای مهار گرمای زمین مطالعات تازه‌ای در رابطه با تغییرات جوی انتشار یافته‌ و یکی از آنها از خطر این تغییرات برای 690 میلیون کودک خبر می‌دهد.

 حدود 690 میلیون کودک به دلیل تغییرات جوی در معرض بیماری، فقر و حتی مرگ قرار دارند. صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) در این زمینه با انتشار یک مطالعه، کشورها را به اقدامی اضطراری فرا خوانده است.

به گزارش دویچه‌وله، «آنتونی لیک»، رئیس صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) می‌گوید که تغییر و تحولات اقلیمی بیش از همه کودکان را در معرض آسیب قرار داده است. از نظر وی اگر اجلاس سران در پاریس در ماه دسامبر به پیمانی مناسب برای کاهش گازهای گلخانه‌ای و مهار گرمایش جو زمین نیانجامد، صدها میلیون کودک در سراسر جهان در معرض خطر خواهند بود.

بر اساس تحقیق تازه یونیسف در مناطقی که بیشتر در معرض تهدیدات اقلیمی هستند حدود 690 میلیون کودک زندگی می‌کنند. در حدود 530 میلیون کودک مقیم کشورهایی هستند که دائما با سیل‌های توام با فجایع انسانی و طبیعی مواجه‌اند. اغلب این کشورها در آسیا واقع شده‌اند. 160 میلیون کودک هم در مناطقی از آفریقا زندگی می‌کنند که دائما در معرض خشکسالی هستند.

«نیکلاس ریس» از نویسندگان تحقیق یادشده می‌گوید که افزایش گرمای زمین پدیده‌هایی مانند گردباد، سیل و خشکسالی را شدت و تناوب بیشتری بخشیده که افزایش مالاریا، اسهال و بیماری‌های ریوی و سوءتغذیه از پیامدهای آن است. کودکان بیش از سایرین در معرض این آسیب‌ها و بیماری‌ها قرار دارند و مرگ و میر در آنها هم طبعا افزایش خواهد یافت.

خشکسالی عملا سبب کاهش مواد غذایی برای تامین خوراک اهالی و بالا رفتن بهای مایحتاج عمومی می‌شود و عملا سوءتغذیه را در مناطق فقیر جهان شدت می‌بخشد. کمبود مواد غذایی و سوء تغذیه عامل نیمی از مرگ و میرها در میان کودکان تلقی می‌شوند. در برابر گرمای شدیدی که هم‌اکنون جو زمین به سبب افزایش گازهای گلخانه‌ای با آن روبروست، بیش از همه کودکان کم سن و سال در معرض خطرند.

مطالعه یونیسف پیش از اجلاس سران جهان در پاریس انتشار یافته است. موضوع این اجلاس که روز 30 نوامبر برگزار خواهد شد رسیدن به توافقی برای کاهش گازهای گلخانه‌ای و مهار گرمای زمین است.

این پیمان قرار است سال 2020 جایگزین پیمان کیوتو و مانع از آن شود که گرمای زمین تا آخر قرن حاضر نسبت به آغاز دوران صنعتی‌شدن جهان بیش از دو درجه افزایش یابد.

به گزارش ایسنا،یونیسف از این اجلاس خواسته است که علاوه بر تمهیدات در راستای جلوگیری از گرمای زمین برای مقابله با خطراتی که کودکان را تهدید می‌کنند نیز تدابیر و تصمیماتی اتخاذ کند.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]