وقوع دو زلزله شدید در نیروگاه اتمی (NPP) ژاپن

کد خبر : 2242 چهارشنبه 29 بهمن 1393 - 10:35:28

در پی وقوع دو زمین لرزه نسبتا شدید طی روز گذشته در شمال شرق ژاپن ، نگرانی هایی جهت آسیب دیدگی نیروگاه اتمی موجود در این منطقه به وجود آمده بود که مسئولان این نیروپاه در بیانیه ای رسمی اعلام کردند هیچ آسیبی به تاسیسات اتمی فوق وارد نشده است.

بر اساس گزارش سازمان های  زلزله نگاری و  هواشناسی ژاپن ، روز گذشته زمین لرزه ای به قدرت 7/5 ریشتر سواحل شمال این کشور را را لرزاند . بر اساس این گزارش ، زمین لرزه فوق دومین زمین لرزه قدرتمند ایجاد شده در این منطقه طی بیست و چهار ساعت گذشته محسوب می شود .

وقوع زمین لرزه در این منطقه به دلیل قرار داشتن یکی از نیروگاه های بزرگ اتمی ژاپن در این ناحیه بسیار با اهمیت بوده و موجب بروز نگرانی هائی گسترده از نشت مواد رادیو اکتیو به خارج از نیروگاه شده است .

در همین راستا سخنگوی شرکت توکو الکترونیک Tohoku Electric که بهره برداری و اداره این نیروگاه اتمی موسوم به (NPP) را بر عهده دارد ، طی بیانیه ای رسمی لعلام کرد که زلزله های فوق هیچ آسیبی به تجهیزات و ساختمان نیروگاه وارد نکرده و شرایط عادی و همه چیز تحت کنترل است .

بر اساس اعلام سازمان زمین شناسی و زلزله نگاری ژاپن ، مرکز این زمین لرزه در 50عمق  کیلومتری بستر  دریا در نزدیکی این منطقه بوده و بر اساس بررسی های انجام شده ، خطر سونامی در پی این زلزله وجود ندارد .

گفتنی است لرزه های این زلزله در 11 منطقه در جزایر هانشو Honshu و هوکایدو Hokkaido احساس شده است که هیچ گونه تلفاتی در بر نداشته است . این موضوع در حالی است که در نخستین ساعات روز گذشته همچنین زلزله ای شدید با قدرت 9/6 ریشتر این مناطق را به لرزه در اورده بود که این زلزله نیز آسیبی در پی نداشته و نیروگاه هسته ای منطقه به روال عادی کار خود ادامه می دهد . این زمین لرزه تنها باعث ایجاد امواجی نسبتا بلند در سواحل این مناطق شده است .

کشور زاپن یکی از زلزله خیز ترین مناطق دنیا محسوب شده و همه ساله تعداد زیادی زمین لرزه کوچک و بزرگ در این کشور گزارش می شود . این موضوع سبب شده است که شهرها و تاسیسات ساخته شده در این کشور به گونه ای طراحی شوند که در برابر تهدید ها و آسیب های ناشی از لزله مقاوم باشند .

منبع

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]